VeřejnostArchiv novinekAmfetaminy rozhodí celé tělo – jak jim říci sbohem?

Amfetaminy rozhodí celé tělo – jak jim říci sbohem?

Amfetaminy mohou být podávány injekčně, přijímány šňupáním, požitím nebo vdechováním. Člověka nabudí, zvýší jeho pozornost a znemožní mu usnout. Některé z těchto preparátů jsou využívány pro léčbu poruch pozornosti a spánku. Ovšem při nadměrném užívání mohou vést až k závislosti.

Amfetaminy rozhodí celé tělo – jak jim říci sbohem?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

První známkou problému je tolerance

Tolerance je reakce těla na opakované podávání amfetaminu. Pro dosažení stejného účinku je třeba stále větších a větších dávek. Závislý se tak může uchýlit k častějším užívání amfetaminů, případně k braní většího množství. Pravidelná konzumace vede ke vzniku tolerance velice rychle. Pokud je však přijímání drogy přerušeno, tolerance stejně rychle mizí. Toto na první pohled pozitivní sdělení v sobě skrývá velké nebezpečí. Týká se zejména bývalých uživatelů drog, kteří svůj boj vzdali a rozhodli se k amfetaminům vrátit. Přijmou-li stejnou dávku, na jakou byli zvyklí dříve, mohou se velice snadno předávkovat.

Nezvladatelná touha

Příznaky závislosti na amfetaminech nemusíte zpočátku rozpoznat. Jak se ale závislost prohlubuje, účinky a projevy jsou stále výraznější. Není-li užívání amfetaminů ukončeno hned v rané fázi, začnou se projevovat skutečné nežádoucí komplikace. Mezi hlavní projevy závislosti patří:

 • nutkání brát amfetaminy,
 • příjemné pocity po užití,
 • ztráta potřeby starat se sám o sebe,
 • potřeba užívání amfetaminů k vyrovnání se s každodenními problémy,
 • nepříjemné stavy po vynechání dávky, 
 • konzumace amfetaminů navzdory známým negativním dopadům,
 • abstinenční příznaky, pokud amfetaminy chybí.

Rozhozený organismus 

Pokud nejsou tělu amfetaminy pravidelně dodávány, nastávají abstinenční příznaky. Ty mohou zahrnovat:

 • nadměrný hlad,
 • extrémní únavu,
 • spánek trvající déle než 24 hodin,
 • problémy s koordinací,
 • rychlý či nepravidelný srdeční tep,
 • podrážděnost,
 • přecitlivělost,
 • halucinace,
 • noční můry.

Jak se závislosti zbavit

Většina nepříjemných pocitů a problémů spojených s odvykáním časem samovolně odezní. K vyrovnání mentální nestability, která se závislostí na amfetaminech přichází, může být však zapotřebí léčba. Pro ty, kteří se rozhodli se závislostí na amfetaminech skoncovat, existuje cesta. Prvním krokem je detoxifikace. Poté následuje odborná terapie. Amfetaminy ovlivňují vnímání příjemných pocitů podobným způsobem jako kokain nebo alkohol. Je tedy zapotřebí kvalifikovaného přístupu, aby se podařilo opět vybudovat mechanismy umožňující pociťovat štěstí a získat sebevědomí i bez amfetaminů.

Léčba závislosti může být dlouhá a obtížná, ale vyléčení je možné. Opět nastane doba, kdy se budete cítit dobře. Amfetaminy jsou nebezpečné a mohou být smrtící. S podporou a odbornou pomocí se můžete stát zase nezávislými.

(dos)

Zdroje: http://amphetamines.com/amphetamine-abuse/addiction/

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Léčebné konopí aneb Když se droga změní v lék

Léčebné konopí aneb Když se droga změní v lék

Závislosti na lécích si často všimne i okolí. Co napoví?

Podobně jako jakékoliv jiné léky, také pilulky ulevující od úzkosti, tlumící bolest nebo podporující spánek nám lékaři předepisují v...

Narkomanům pomoci lze – pokud ovšem sami chtějí

Substituční léčba je vhodná v situaci, kdy se drogově závislý několikrát neúspěšně pokusí překonat svoji závislost.

Silvestr přitahuje. Bohužel i zvědavost vůči drogám

Silvestr přitahuje. Bohužel i zvědavost vůči drogám

Riziko vzniku závislosti mají na svědomí i geny

Riziko vzniku závislosti mají na svědomí i geny

Užívání opiodů a předávkování v Evropě: Tváří v tvář faktům

International Overdose Awareness Day (IOAD) je celosvětová událost konaná každoročně 31. srpna a jejím cílem je zvýšit povědomí o...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o ohřívací polštářek.
Platnost: 1.1. - 31.1.2018
Soutěž o ohřívací polštářek.
V lednové soutěži můžete vyhrát ohřívací polštářek s pleteným návlekem.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!