Deprese a drogy jdou ruku v ruce

Lidé užívající drogy na sobě často pozorují změny nálad. Někdy jde o nepříliš významné výkyvy, může se však také jednat o depresi v pravém slova smyslu, tedy o nemoc.

Deprese a drogy jdou ruku v ruce

Proč se závislost na drogách a deprese vyskytují tak často právě společně?

Začátky a konce

Lidé trpící v prvopočátku depresí někdy užívají drogy ve snaze ulevit si od nepříjemných pocitů a obtíží spojených s tímto onemocněním. Na druhou stranu ale může být deprese následkem dlouhodobého holdování drogám. A to nejen kvůli vlastním mechanismům působení těchto látek, ale i v souvislosti s finančními, vztahovými či jinými problémy, které s sebou dlouhodobé užívání přináší. Taková zátěž pak může spustit některé z dosud spících závažných duševních onemocnění, depresi nevyjímaje.

Za všechno může chemie

Stejně jako jiné duševní pochody je i naše nálada výsledkem působení řady chemických sloučenin v mozku. Během deprese je rovnováha mezi těmito látkami narušena. Dopamin, serotonin a noradrenalin, jejichž množství v centrálním nervovém systému regulují lékaři pomocí antidepresiv, mohou být nepříznivě ovlivněny nelegálními drogami, jako je pervitin, heroin, kokain a další.

Abstinenční skleslost

  • Pokleslá nálada bývá součástí abstinenčních příznaků při odejmutí drogy.
  • Někdy tak může být i pro odborníky obtížné rozlišit takový stav od skutečné deprese, která mohla jít s užíváním drog ruku v ruce.
  • Přitom ne vždy je nutné podobnou skleslost řešit nasazením antidepresiv.
  • Může vymizet i sama spolu s odezněním ostatních abstinenčních příznaků.

Pokud jste uživatelem drog (včetně alkoholu) a trápí vás deprese, neodkládejte pomoc odborníka. Ačkoliv vám droga může od nepříjemných pocitů na chvíli ulevit, dlouhodobě vaší psychice rozhodně neprospěje.

(veri)

Zdroj: www.netdoctor.co.uk

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 5
Sdílení a tisk

Čtěte také