VeřejnostArchiv novinekDetox – první krok v léčbě závislosti

Detox – první krok v léčbě závislosti

Pod pojmem detoxikace (lidově detox) se rozumí léčení odvykacího syndromu neboli abstinenčních příznaků. Nepříjemné abstinenční příznaky jsou spojené s přerušením užívání návykové látky. Detoxikace je prvním krokem ke zbavení se závislosti.

Detox – první krok v léčbě závislosti
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Hlavním cílem detoxikace je stabilizace pacienta jak po stránce psychické, tak fyzické. Když se to podaří, je člověk připraven zahájit ústavní odvykací léčbu nebo nastoupit do terapeutické komunity.

Ústavní, nebo ambulantní?

Užívání návykových látek může způsobit fyzickou závislost. Proces detoxikace je zaměřen na léčbu okamžitých tělesných účinků a odstranění toxinů (jedů) z těla. Obvykle probíhá pod dohledem lékaře přímo v nemocnici nebo odvykacím centru. Může mít dvojí formu:

  1. ambulantní, při které pacient pravidelně dochází do léčebného zařízení,
  2. ústavní, kdy člověk odvykací zařízení neopouští.

Ústavní forma detoxikace zpravidla netrvá déle než dva týdny. Během této doby je obvykle omezen kontakt s okolím. Tato forma léčby však má i výhody:

  • Pacient je pořád pod dohledem, nemá přístup k návykové látce a jeho zdravotní stav je stále sledován.
  • Už během detoxikace se může zapojit do programu na oddělení, popřípadě být v péči terapeuta.

Ambulantní detoxikace méně zasahuje do běžného života pacienta. Tato forma léčby však není vhodná u těžších závislostí.

Rozhodování mezi ústavní a ambulantní léčbou by se mělo odvíjet od typu návykové látky, doby užívání, psychosociálních problémů, věku pacienta nebo současně probíhajících onemocnění.

Individuální přístup

Ke každému pacientovi se během detoxikace přistupuje osobitě s ohledem na jeho konkrétní situaci. Při ambulantní detoxikaci je možné přizpůsobit například typ a frekvenci kontaktů s léčebným zařízením. Spektrum ústavní péče je také široké. Léčba může být:

  1. Symptomatická. Je zaměřená na průvodní příznaky odvykání, jako jsou bolesti nebo nevolnost. Nepodává se při ní náhrada návykové látky.
  2. Substituční. Během této léčby je návyková látka nahrazena jinou látkou s podobnými účinky. Tato látka by měla být méně škodlivá, popřípadě je její podání méně rizikové. Množství podané látky se může postupně snižovat.

Je nutné si uvědomit, že samotná detoxikace neřeší problém se závislostí. Je nutné ji chápat jako začátek léčebného procesu. Kromě fyzické závislosti, která se při detoxikaci projeví odvykacími příznaky, existuje i závislost psychická. Bez léčby psychické závislosti bohužel existuje vysoké riziko návratu k závislosti.

(dos)

Zdroj: www.addictionrecoveryguide.org/treatment/detoxification/

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Substituční léčba: pro a proti

Substituční léčba: pro a proti

Psychoterapie hraje v léčbě závislosti klíčovou roli

Překonat závislost na drogách a udržet si dlouhodobou abstinenci vyžaduje značné úsilí. Pouze vlastními silami to však lze jen...

Jak neztratit důvěru ve své drogově závislé dítě

Mé dítě je závislé na drogách. Můžu mu ještě věřit? Budu mu moci ještě vůbec někdy věřit? Otázky důvěry...

Deprese a závislost k sobě mají blízko

Deprese a závislost k sobě mají blízko

Ani po protidrogové terapii nemá narkoman vyhráno

Ani po protidrogové terapii nemá narkoman vyhráno

Muchomůrka a marihuana – smrtící kombinace

Pod pojmem droga se většině lidí vybaví některá z návykových látek, jako jsou heroin, marihuana, LSD, nikotin nebo kofein....

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o ohřívací polštářek.
Platnost: 1.1. - 31.1.2018
Soutěž o ohřívací polštářek.
V lednové soutěži můžete vyhrát ohřívací polštářek s pleteným návlekem.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie