Dokážete rozpoznat závislost?

V České republice žije podle statistik přes 40 tisíc lidí závislých na pervitinu či drogách ze skupiny opioidů. Mnoho z nás se tedy již někdy s člověkem pravidelně užívajícím drogy zřejmě setkalo. Ovšem jen zlomek osob si problému u dotyčného všiml a mohl nabídnout pomoc. Jak jste na tom vy?

Dokážete rozpoznat závislost?

Mnoho příběhů závislosti startuje občasným experimentováním s drogami. Někteří lidé pak začnou postupem času užívat tyto látky častěji než příležitostně a riziko přechodu do závislosti u nich roste. Pozvolna potřebují čím dál větší množství drogy, aby se dostavil účinek, na který jsou zvyklí. V této fázi začíná být stále těžší bez této „podpory“ fungovat. Pokusy s braním přestat většinou končí nezdarem – při vynechání dávky totiž přichází nesnesitelná touha po droze a nepříjemné odvykací příznaky.

Deset známek závislosti

Pravděpodobnost smutného faktu, že jste již vy sami nebo váš známý na nějaké látce závislí, roste s počtem následujících příznaků:

  1. Potřeba a silná touha užívat drogu pravidelně.
  2. Nutnost vzít větší dávku k dosažení stejného efektu.
  3. Ujišťování se, že máte dostatek „materiálu“ v zásobě.
  4. Utrácení peněz za drogy i v případě, že vám finance na jiné věci chybí.
  5. Nedodržování pracovních povinností a závazků nebo odříznutí se od přátel a koníčků.
  6. Podlehnutí činnostem, které jsou běžně tabu – například krádežím.
  7. Řízení pod vlivem drogy a jiné riskantní aktivity.
  8. Většina času a energie padne na shánění návykové látky.
  9. Pokusy přestat opakovaně selhávají.
  10. Bez drogy se dostavují odvykací příznaky.

Výše uvedené signály svědčí pro poměrně pokročilou závislost. Přesto může být občas obtížné cokoli znepokojivého v chování svých blízkých rozpoznat. Prvním vodítkem bývá často až situace, kdy závislého „přistihneme při činu“. Je tedy dobré znát typické příznaky dostavující se po často zneužívaných látkách.

Problém zvaný opioidní analgetika

Byla by chyba představovat si osoby s vysokým rizikem rozvoje závislosti pouze jako mladé experimentátory z diskoték. Takovým člověkem může být klidně vaše babička či milý stařík z vedlejšího vchodu. Velmi častým problémem dnešní doby je totiž závislost na lécích proti bolesti, které obsahují účinnou látku ze skupiny opioidů, tedy opioidní analgetika. Bývají předepisována ke zvládání bolesti, na kterou nestačí běžná, volně prodávaná analgetika. Jsou-li užívána podle doporučení lékaře, je riziko závislosti poměrně nízké. Problém často nastává v momentě, kdy si nemocný začne dávky upravovat sám a pozná, že kromě ztlumení bolesti mohou tyto léky vyvolávat i euforii a jiné změny psychiky. Co může vést k podezření, že někdo blízký zneužívá léky proti bolesti?

  • Pocity euforie, či naopak útlum a ospalost.
  • Zmatenost, potíže s udržením rovnováhy.
  • Mumlavá nesrozumitelná řeč.
  • Zhoršení pozornosti a paměti.
  • Zúžené zornice.
  • Nezájem o dění v okolí, deprese.
  • Zpocená, na dotek lepkavá pokožka.
  • Úporná zácpa.

Základem je podpora

Lidé závislí na návykových látkách často své problémy zlehčují či úplně popírají. Sami jen málokdy vyhledají pomoc odborníků. Blízké osoby takto postižených jedinců jsou postaveny před složitý úkol – motivovat závislého k léčbě. Nátlak a přemlouvání jsou samy o sobě málokdy účinnou strategií. Výhodné je, když dotyčného podporuje co nejširší okruh příbuzných, přátel a známých, kteří mají dostatek informací o plánované léčbě a nematou nemocného protichůdnými informacemi. Jakýkoli krok směrem k terapii by měl být vždy pečlivě naplánován a zkonzultován s odborníky.

(zzka)

Zdroj: www.mayoclinic.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také