VeřejnostArchiv novinekKdyž se léky stávají drogami

Když se léky stávají drogami

Pod pojmem drogy si hodně z nás představí zakázané návykové látky, které člověk shání na ulici od svého dealera. Za stejným účelem však mohou být zneužívány i některé léky předepisované lékařem, například část opioidů. V čem spočívá jejich nebezpečí?

Když se léky stávají drogami
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Opioidy představují skupinu léků/látek, které jsou původně odvozené od produktu nezralých makovic máku setého. Tyto látky mohou být následně chemicky upraveny. Mezi opioidy patří také uměle vyrobené látky, které vykazují podobný mechanismus účinku.

K čemu se opioidy využívají v medicíně?

  • K tlumení dlouhodobé i akutní silné bolesti. To je hlavním účinkem morfinu, kodeinu, tramadolu nebo oxykodonu.
  • K potlačování suchého, dráždivého kašle; k tomu slouží například dextromethorfan.
  • K léčbě závislosti na heroinu nebo jiných opioidech. K tomuto účelu se užívá třeba buprenorfin.

Proč a jak vzniká závislost

Kromě zmíněných účinků však mohou opioidy u některých lidí vyvolávat také pocity pohody a štěstí. Kvůli tomu bývají často zneužívány.

Na druhou stranu mohou opioidy způsobovat také spavost, nevolnost, zmatení nebo obstipaci (zácpu).

Opioidy se v mozku vážou na určité proteiny (receptory) na neuronech, čímž v těchto buňkách spouštějí kaskádu různých dějů. Pokud jsou užívány v nadměrných množstvích, buňky reagují snížením počtu opioidových receptorů na svém povrchu. To má za následek dva související jevy:

  1. Vznik tolerance. To znamená, že k dosažení stejného účinku léku je potřeba užít vyšší dávku.
  2. Rozvoj závislosti.

Tolerance vůči opioidům může vzniknout i při dobře nastavené léčbě těmito přípravky. S tímto jevem je ovšem lékař schopný pracovat a kontrolovat ho. Problém je, že mnoho pacientů užívá opioidní léky jinak, než lékař předepsal. Důvody jsou různé, může jít například o snahu ulevit si od obtíží. Jiným důvodem je snaha o dosažení euforických pocitů, často i po odeznění původních obtíží.

Jindy opioidy užívají či spíše zneužívají zcela zdraví lidé, často zcela nestandardním způsobem. Třeba tablety drtí na prášek a pak šňupají. Nebo z nich připravují roztok a ten si píchají do žil. To přináší další zdravotní rizika.

Jak nás drogy ničí

  • Pro dosažení euforického účinku je mnohdy nutné užívat vysoké dávky opioidů a tyto dávky neustále zvyšovat nebo opioidy kombinovat s jinými léky. To může mít neblahé následky.
  • Opioidy ve vyšších dávkách utlumují dechové centrum mozku. Někdy proto dochází k zástavě dechu a smrti. Zvlášť vysoké riziko hrozí při kombinaci s alkoholem nebo benzodiazepiny.
  • Postupné snižování účinku opioidových léků pro navození euforie může vést k přechodu na jiné, stejně nebo ještě nebezpečnější drogy.

(mpr)

Zdroj: www.drugabuse.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Buprenorfin si s drogovou závislostí poradí lépe než metadon

Buprenorfin si s drogovou závislostí poradí lépe než metadon

Při vzniku závislosti hraje roli třeba i počet sourozenců v rodině

Tušíme, že vznik závislosti je složitý děj, ke kterému přispívá řada okolností. Přesto se ale často ptáme, jaké povahy...

Zbavte se závislosti díky substituční léčbě

Je-li doba těžká, mnoho lidí snadno upadá do spárů tzv. "moderních zabijáků". Patří mezi ně hlavně alkohol, cigarety a...

Mezi narkomany se žloutenka šíří rychle

Mezi narkomany se žloutenka šíří rychle

Léto nahrává drogám: chraňte před nimi své děti

Léto nahrává drogám: chraňte před nimi své děti

(Ne)veselé svátky v bludném kruhu závislosti

Vánoce jsou nejkrásnější svátky z celého roku. Odborníci z oboru péče pro drogově závislé ve Velké Británii však tvrdí,...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
V únorové soutěži hrajeme o první pomoc ve voděodolném pouzdře.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie