Pseudoefedrin – cukr i bič

Každý lék může být za určitých okolností jedem. Zvláště to platí pro pseudoefedrin, v médiích tolikrát propíranou surovinu pro výrobu pervitinu neboli metamfetaminu. V léčivé podobě má však pseudoefedrin vlastnosti, které ho drží mezi léčivy používanými zejména v rámci léčby stavů, kdy dochází k otoku nosní sliznice a okolí.

Pseudoefedrin – cukr i bič

"Starším bratrem" pseudoefedrinu je efedrin, alkaloid extrahovaný z čínské rostliny ma huang (ephedra, chvojník čínský). První rozsáhlejší výzkum této látky probíhal na přelomu 19. a 20. století v Japonsku. Zjistilo se, že má podobné účinky jako adrenalin a amfetaminy, tj. působí rozšíření průdušek a zúžení cév a částečně ovlivňuje centrální nervový systém.

Od rýmy k droze

Pseudoefedrin je pravotočivý stereoizomer efedrinu. Medicínsky se začal v našich končinách používat od 30. let minulého století, především v léčbě rýmy, otoků nosní sliznice obecně a také k uvolnění Eustachovy trubice ("chodba" spojující nosohltan a středouší, vyrovnává tlaky ve středouší, pokud se ucpe, zalehne nám ucho), kde stejně jako v nosní sliznici díky ovlivnění hladkého svalstva tepének působí splasknutí otoku výstelky trubice a tím její zprůchodnění.

Tep srdce v rytmu pseudoefedrinu

Na rozdíl od efedrinu má pseudoefedrin méně nežádoucích účinků na srdce a centrální nervovou soustavu a nevzniká po něm tak výrazné reaktivní překrvení sliznic. Ale i tak může mít nežádoucí účinky – zejména je-li podán systémově (např. jako tableta), může zrychlit srdeční činnost, zvýšit krevní tlak, znesnadnit spánek, či dokonce vyvolat halucinace. Muži se zvětšenou prostatou mohou mít po požití pseudoefedrinu ještě větší obtíže s vymočením se. A jako většina léků může vyvolat kožní vyrážky a svědění kůže.

Klady pseudoefedrinu v podobě rychlé úlevy při chřipce a rýmě včetně otoku sliznic alergického původu však zatím stále převažují nad jeho možnými zápory.

Pozn.: Metamfetamin se z pseudoefedrinu v naší republice vyrábí pouze nelegálně, není součástí žádného léčivého přípravku a žádná farmaceutická společnost ho nemá ve svém portfoliu.

(zak)

Zdroje:
www.wikipedia.org
toxicology.emtrading.cz
web.mvcr.cz
www.lfhk.cuni.cz: Sympatikus – (nor)adrenergní neurotransmise (V. Geršl, M. Štěrba; podle Geršl V., Štěrba M.: Farmakologie pro farmaceuty II., 2007)
www.drogy-info.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 9
Sdílení a tisk

Čtěte také