VeřejnostArchiv novinekSpolečně proti závislosti: pochopení a podporu nabízejí svépomocné skupiny

Společně proti závislosti: pochopení a podporu nabízejí svépomocné skupiny

Součástí léčby závislosti je i takzvané doléčování. Jde o aktivity, které závislým pomáhají v celoživotním boji s více či méně aktuální závislostí. Jednou z nich jsou i svépomocné skupiny. Jak fungují?

Společně proti závislosti: pochopení a podporu nabízejí svépomocné skupiny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léčím sebe, léčím druhé

Svépomocné skupiny tvoří jedinci mající společný problém, v tomto případě závislost. Skupina není vedena psychoterapeutem ani lékařem, pouze jakýmsi moderátorem, nebo chcete-li koordinátorem. Jeho úkolem je zajistit podmínky a pravidelnost setkávání a organizaci skupiny. Tím, kdo ve skupině skutečně léčí, jsou však všichni její členové. Jedná se vlastně o skupinovou psychoterapii fungující na následujících principech:

  1. Oslabení pocitů vyčlenění z okolního světa díky spojení s jedinci s podobným osudem.
  2. Rozvoj pocitů sounáležitosti. Členové skupiny se navzájem podporují a jsou takzvaně „na jedné lodi“.
  3. Posílení schopnosti pomoci druhému, i když vlastní problémy se zdají být bezvýchodné. Zvyšuje se tak sebevědomí dotyčného a chuť postavit se vlastním obtížím.

Skupina může dále pomoci v:

  • tréninku schopnosti zvládat každodenní problémy,
  • vytvoření sítě přátel, kteří nabídnou pomoc a sdílení radostných okamžiků,
  • zdokonalení porozumění a naslouchání druhým.

Místa pro naději i kritiku

V průběhu skupinových sezení se závislí mohou setkat s těmi, kdo podobné problémy v minulosti rovněž řešili a dokázali překonat. Mají také prostor ke zpovědi a očišťujícímu rozhovoru o vlastních selháních. Učí se přijímat, ale i poskytovat kritiku. Skupiny jsou otevřeny nejen závislým, ale i jejich rodinným příslušníkům.

  • Také v České republice fungují svépomocná hnutí Anonymní alkoholici a Anonymní narkomani, jejichž skupiny lze navštěvovat v řadě měst.
  • V 50. letech vzniklo v pražském Apolináři české sdružení KLUS (Klub Lidí Usilujících o Střízlivost), které působí dodnes.
  • Dalšími organizacemi, které pomáhají závislým a využívají přitom svépomocné skupiny, jsou Modrý kříž a tzv. A Kluby.

(veri)

Zdroj: casopis.adiktologie.cz/public.magazine/downloadfile/198?name=2012_2_Projektova+priloha+NETAD+Cablova.pdf

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Vítězíte nad závislostí? O Vánocích buďte opatrní

Vítězíte nad závislostí? O Vánocích buďte opatrní

Kokain si oblíbil Freud i Jim Morrison

Kokain. Název nejen slavného amerického filmu, ale i jedna z nejrozšířenějších drog na světě. Ač byla několik dlouhých let...

Jak může při drogové závislosti pomoci rodina

Význam rodiny je při překonávání závislosti na drogách zcela zásadní. Už jen proto, že rodiče jsou často ti, kdo...

Nečekané závislosti – můžete jimi trpět i vy!

Nečekané závislosti – můžete jimi trpět i vy!

Nejen alkohol, také drogy a léky za volant nepatří!

Nejen alkohol, také drogy a léky za volant nepatří!

Substituční léčbou lze předejít předávkování heroinem

Jedním z nejhorších důsledků zneužívání opiátových drog je předávkování. Představuje často ohrožení života, protože může způsobit zástavu dýchání. Novinkou...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o dámskou manikůru
Platnost: 1.8. - 31.8.2017
Soutěž o dámskou manikůru
V srpnové soutěži můžete vyhrát dámskou manikůru.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty