VeřejnostArchiv novinekZačněte nový rok jinak – přestaňte kouřit!

Začněte nový rok jinak – přestaňte kouřit!

Na sklonku roku si lidé běžně dávají různorodá předsevzetí – zhubnout, začít cvičit, více číst. Přestat kouřit je jedním z nejčastějších. Co může pomoci s dosažením tohoto cíle?

Začněte nový rok jinak – přestaňte kouřit!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V novoroční euforii se všechno zdá být snadné. Ale ruku na srdce, jak často svá novoroční předsevzetí dodržíte? V případě odvykání kouření je ale snaha o úspěch opravdu důležitá. Tabákový kouř obsahuje více než 7000 chemických látek. Stovky z nich jsou škodlivé a 70 jich prokazatelně způsobuje rakovinu.

Bez tabáku je tělu líp

Nikdy není pozdě s kouřením přestat. Čím dříve tak ale učiníte, tím pro vaše zdraví lépe. Lidé, kteří přestanou kouřit, si tím výrazně snižují riziko předčasné smrti, řady vážných zdravotních problémů a nemocí.

  • Klesá nebezpečí rozvoje rakoviny plic i mnoha dalších typů nádorových onemocnění.
  • Zmenšuje se riziko srdečního infarktu, cévní mozkové příhody i nemocí cév.
  • Po 1–2 letech bez kouření se snižuje možnost nástupu srdečních onemocnění.
  • Zmírňují se příznaky plicních onemocnění (kašel, sípání, dušnost).
  • Minimalizuje se riziko rozvoje plicních chorob (např. astmatu, CHOPN).
  • Snižuje se nebezpečí neplodnosti u žen. Nastávající matky také nekouřením podporují vyšší porodní hmotnost dítěte.

Nejste v tom sami!

Skoncovat s tabákem není snadné. Čeká vás obtížné období, ale problémy budou trvat jen několik týdnů nebo měsíců. Pak můžete dosáhnout svého cíle a stát se nekuřákem. Nejste sami, kdo takto bojuje. Bývalých kuřáků je dokonce ještě více než těch současných. Více než čtvrtina konzumentů tabáku v České republice se v průběhu posledního roku pokusila přestat kouřit. Zhruba polovina z nich vyhledala při léčbě své závislosti odbornou pomoc ve zdravotnickém zařízení (centra závislosti na tabáku). Nestyďte se nechat si poradit. Zeptejte se svého lékaře nebo zamiřte přímo do centra závislosti na tabáku.

Co dokáže pomoci? 

Přestat kouřit můžete zvládnout i bez pomoci. Využijete-li však některé z následujících metod, zvýšíte svoji šanci na úspěch. Největší úspěšnosti dosahuje kombinace léků a poradenství (například hledání jiného způsobu chování pro chvíle, kdy jste byli zvyklí kouřit).

  1. Poradenství. Můžete využít rady zkušeného odborníka, který se touto problematikou zabývá. Schůzka může být individuální nebo také ve skupině, jednotlivá nebo opakovaná. V případě problému či krize během odvykání lze také využít rychlé pomoci prostřednictvím mobilního telefonu.
  2. Léky. Dnes jsou k dispozici 3 druhy preparátů: nikotin volně prodejný v lékárně a dva léky vázané na recept. Náhradní (substituční) léčba nikotinem je dostupná ve formě žvýkačky, náplasti, pastilky, ústního spreje nebo v ústech rozpustného filmu. Principem všech léků je potlačení abstinenčních příznaků. Nečekejte, že vám zabrání kouřit, to je jen na vás. Přípravky vám to ale významně usnadní.

Existují i další metody, zatím u nich ale nebyla prokázána účinnost. Patří mezi ně například elektronické cigarety nebo biorezonance.

S příspěvkem to jde snáz

Většina zdravotních pojišťoven na léky usnadňující stát se nekuřákem přispívá. Bez podpory pojišťovny byste za tyto preparáty utratili přibližně stejně, jako kdybyste si kupovali 1–2 krabičky cigaret denně. Po několika měsících již nebudete potřebovat kupovat ani cigarety, ani léky a finančně si polepšíte. Přestat kouřit se proto rozhodně vyplatí. Zvládnout to můžete sami, ale své šance zvýšíte, využijete-li i další pomoc. 

(dos)

Zdroje:

http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/cessation/quitting/
http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/zavislosti/uzivani_tabaku_2016_17_7.pdf
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Metadonový program zkvalitňuje závislým život

Metadonový program zkvalitňuje závislým život

Jak neztratit důvěru ve své drogově závislé dítě

Mé dítě je závislé na drogách. Můžu mu ještě věřit? Budu mu moci ještě vůbec někdy věřit? Otázky důvěry...

První pomoc při předávkování opiáty

Předávkování opiáty je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý zásah. Následující řádky napoví, jak takto postiženého člověka poznat a...

Deprese a závislost k sobě mají blízko

Deprese a závislost k sobě mají blízko

Vznik závislosti: roli nehraje jen prostředí

Vznik závislosti: roli nehraje jen prostředí

Jste drogově závislí? Ztrátu dokladů řešte raději ihned!

Při ztrátě nebo krádeži dokladů je nejdůležitější věc co nejrychleji nahlásit na příslušných místech. Jen tak totiž zabráníte případnému...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o ohřívací polštářek.
Platnost: 1.1. - 31.1.2018
Soutěž o ohřívací polštářek.
V lednové soutěži můžete vyhrát ohřívací polštářek s pleteným návlekem.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo