Když se záliba zvrhne v závislost

Závislost bývá nejčastěji spojována s drogami, gamblerstvím, alkoholem nebo cigaretami. Závislost však může vzniknout prakticky na čemkoli. Na co si tedy dát pozor, abychom do jejího bludného kruhu nespadli?

Když se záliba zvrhne v závislost

Všeho moc škodí

Moderní doba s sebou přináší různá úskalí. I proto se začínají objevovat stále nové druhy závislostí. Nejčastější jsou tyto:

  • Workoholismus − závislost na práci je jedním z nejčastějších typů závislosti dneška. Workoholici jsou svojí prací natolik posedlí, že se u nich brzy projeví známky únavy a vyčerpání. Jejich závislost může navíc silně poznamenat jejich společenský a rodinný život.
  • Moderní technologie − společně s rozvojem počítačových technologií přibývá i lidí závislých na počítačích, tabletech a mobilních telefonech. V jejich případech může několikahodinové surfování po internetu přerůst ve zdraví škodlivý problém.
  • Shopaholismus − pokud nadměrně nakupujete věci, které vůbec nepotřebujete, ale přináší vám to pocit uspokojení, patříte pravděpodobně mezi tzv. shopaholiky. Radost z nakupování brzy vystřídají pocity hanby nebo zoufalství a neblahým důsledkem této závislosti může být i zruinovaný účet v bance nebo dluhy.
  • Inhalování těkavých látek − tato závislost patří vedle závislosti na alkoholu, hazardních hrách a drogách mezi nejnebezpečnější typy závislostí. Inhalování těkavých látek, jako jsou lepidla, barvy nebo pohonné hmoty, navodí pocit intoxikace, která však může skončit i smrtí.

Proč závislost vzniká? 

Užívání některých látek nebo dělání určitých činností přináší zpočátku libé pocity, které chce jedinec zažívat znovu. Tato touha po opětovném pocitu uspokojení se stává velmi silnou, takže pro takto zkoušeného jedince je velmi těžké, ne-li nemožné, cyklus přerušit a propadá se do závislosti. Pokud nevyhledá včas odbornou pomoc, může jeho závislost vést až ke zdravotním potížím a negativně ovlivnit i jeho rodinné vztahy či pracovní výkon. Některé studie naznačují, že na sklonu k závislosti se může podílet také genetika. Svůj vliv může mít i prostředí, ve kterém jedinec vyrůstá. Pokud tedy například vyrůstal v rodině, kde byl někdo z rodičů závislý, může mít větší předpoklady k tomu, že k nějaké závislosti sám sklouzne. Spouštěčem závislosti může být také stres nebo emoční, fyzické či pracovní vypětí.

Nepodceňujte žádný z projevů

Okolí si závislosti jedince nemusí dlouho všimnout. Pokud máte podezření, že má někdo z vašich blízkých nebo přátel se závislostí problém, všímejte si těchto projevů: 

  • nadměrné opakování určité činnosti,
  • krádeže,
  • prodávání majetku za účelem získat peníze,
  • ztráta zájmu o běžné činnosti i nejbližší okolí,
  • náladovost, sklon k depresím a agresivita,
  • změna stravovacích návyků,
  • úbytek nebo nadměrný příbytek hmotnosti,
  • nevolnost a neklid při snaze ukončit činnost spojenou se závislostí.

Závislého člověka se snažte na jeho problém upozornit a poskytněte mu podporu. Existují speciální adiktologické poradny, které svým pacientům dokážou poskytnout profesionální péči a pomoc při závislosti.

(dzit)

Zdroj:

https://www.healthdirect.gov.au/what-is-addiction

 

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 3
Sdílení a tisk

Čtěte také