Substituční léčba: o její vhodnosti rozhodne odborník

"Náhražková" terapie, jejíž počátky spadají do druhé poloviny minulého století, je dnes již standardně využívána při léčbě závislosti na opiátech.

Substituční léčba: o její vhodnosti rozhodne odborník

"Náhražková" terapie, jejíž počátky spadají do druhé poloviny minulého století, je dnes již standardně využívána při léčbě závislosti na opiátech. V České republice je nezapomenutelně spjata s pražským Apolinářem, kde byl v roce 1997 zahájen první oficiální metadonový program v naší zemi.

Co lze nabídnout

Substituční léčba využívá k léčbě drogové závislosti lékařem předepsané léky, jejichž účinky se podobají účinkům návykové látky. Avšak samotná aplikace je bezpečnější a podávání léku kontrolované. V naší zemi je vedle metadonu k dispozici ještě buprenorfin (samotný nebo v kombinaci s naloxonem), rovněž spadající do kategorie opiátů. Substituce je tak uplatnitelná u závislosti zejména na heroinu, ale také morfinu, kodeinu či braunu.

Jasné výhody

Léčba za pomoci náhražkové látky je vhodná především pro ty závislé, kteří nejsou schopni abstinovat úplně. Výhody přechodu z nelegální drogy na předepisovaný lék jsou pak následující:

  • snížení rizika nákazy infekční chorobou, jako je HIV nebo hepatitida, které jsou snadno přenositelné prostřednictvím injekční aplikace drogy;
  • menší nebezpečí dalších zdravotních komplikací, jako jsou abscesy, záněty žil, poškození srdečních chlopní nebo předávkování;
  • mizí nutnost nelegální činnosti potřebné k obstarání drogy (prostituce, krádeže apod.);
  • pravidelná setkávání se se zdravotníky, sociálními pracovníky a dalšími, kdo mohou pomoci v návratu do běžného života;
  • celkové zvýšení kvality života.

Kdy zvolit raději komunitu

Protože i na substituci dochází k rozvoji závislosti, nejde o metodu vhodnou pro každého. Ústavní léčba nebo terapeutická komunita je proto více doporučována u:

  • osob mladších 18 let;
  • toxikomanů bez rozvinuté tělesné závislosti;
  • všech, kdo jsou ochotní a schopní abstinovat plně;
  • narkomanů užívajících jiné typy návykových látek (pervitin, marihuanu, LSD, benzodiazepiny apod.).

Samotná léčba vždy začíná osobní návštěvou lékaře v některém ze substitučních center. V případě metadonu je lék vydávaný zprvu jedenkrát denně v podobě roztoku, který je určen k vypití. Buprenorfin je předepisovaný na recept a dotyčný si ho sám vyzvedává a hradí v lékárně. V ideálním případě se dávka substituční látky postupně snižuje, až dojde k úplnému vysazení.

(veri)

Zdroje:
znojmo.podaneruce.cz
www.drogy-info.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také