Užíváte opioidy? Buďte ve střehu a nebojte se změny!

Opioidy se v medicíně využívají zejména pro tlumení silných bolestí a tišení kašle. Původně používaná látka, nazývaná morfin, byla postupně doplněna dalšími syntetickými deriváty, které mají stejné nebo silnější účinky a menší riziko vzniku závislosti. Přesto i na ně se návyk může vytvořit.

Užíváte opioidy? Buďte ve střehu a nebojte se změny!

Nebezpečí dlouhodobého užívání

Často předepisovanou účinnou látkou pro řešení středně silné až silné bolesti je tramadol. Jedná se o centrálně působící opioid, který se využívá například pro léčbu artritických bolestí. Tramadol je narkotikum, to znamená, že někteří lidé mohou být po jeho delším užívání náchylní ke vzniku závislosti. Vedle příznivých účinků, jako je úleva od bolesti a celkové vylepšení nálady, přináší tento přípravek i řadu nežádoucích reakcí:

  • nevolnost a zvracení,
  • mělké dýchání,
  • závratě,
  • zácpu,
  • ospalost.

Od závislosti k předávkování

Po delší době užívání léku si na něj tělo vytvoří tzv. rezistenci. Znamená to, že aby byla látka stejně účinná jako původně, je nutné zvýšit její dávku. Proto jakmile přestane původní množství účinkovat, je na čase přemýšlet o změně medikace. Bolesti, zhoršená nálada nebo pocit neschopnosti vykonat jakoukoliv činnost bez své „dávky“ vedou k dalšímu zneužívání léku ve vysokých množstvích. Od závislosti je pak jen krůček k předávkování, které může skončit i tragicky.

Riziko navzdory předpokladům

Tramadol byl považován za velmi bezpečný opioid, proto se ho lékaři nebáli předepisovat opakovaně. Ukázalo se ale, že právě dlouhodobé užívání s sebou rizika nese. Největší počet závislých je tak mezi pacienty s chronickými bolestmi a mimo jiné i mezi lékařskými profesionály. Pokud cítíte, že se užívání tramadolu vymyká vaší kontrole, nevysazujte lék náhle a sami od sebe. Poraďte se s lékařem, který doporučí vhodnou náhradu a přípravek vysadí postupně.

(jez)

Zdroj: drugabuse.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 7
Sdílení a tisk

Čtěte také