Prevence závislosti

Řekne-li se závislost, vybaví se nám člověk, který se bez drogy neobejde, droga řídí jeho myšlenky i činy a zcela ovládá jeho mysl.

Jak se ale člověk může k závislosti dopracovat? Možná znáte ve svém okolí někoho, kdo vyzkoušel různé drogy, užíval je rekreačně, ale závislým se v žádném případě nestal. Vznik závislosti závisí na řadě okolností – důležitý je vliv prostředí, vlastnosti drogy a osobnost jedince.

Děti a mladí do určitého věku jsou drogami ohroženi mnohem více než dospělý člověk, který už má přece jen určitý přehled, zkušenosti a ustálený (víceméně) hodnotový systém. V takové situaci je proto důležité, jestli děti mají k dispozici dostatek informací a jsou na setkání s drogou připraveny.

Nezkreslujte realitu

Buďme ale realisté. Zkušenosti s užíváním drog jsou u dětí stále častější, v dnešní době je velmi pravděpodobné, že se i vaše dítě s drogou již setkalo nebo v budoucnosti setká.

Pro tento případ by dítě mělo být vybaveno potřebnými znalostmi a dovednostmi. Není dobré předstírat a tvrdit, že drogy jsou jen špatné a mají především nepříjemné účinky. Každé bystřejší dítě se pak může ptát, proč tedy existují závislí a jak vlastně dochází k tomu, že ti lidé drogy berou. Poselství, že drogy jsou špatné, by samozřejmě mělo být tím, co si dítě odnese především.

Dítě by mělo vědět, že drogy sice mohou nabídnout zajímavé a neobvyklé zážitky, zdánlivě narušit stereotyp všedního dne a dát člověku, který s nimi experimentuje, pocit něčeho výjimečného, to je ale vždy nakonec mnohonásobně zaplaceno.

Pokud se navíc dítě setkalo s tím, že ho rodiče nebo pedagogové strašili a po experimentu s drogou zjistí, že jejich zvěsti mají od pravdy daleko a že drogy jsou vlastně příjemné, bude mít tendenci nedůvěřovat ani ostatním varováním a preventivním opatřením.

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
V únorové soutěži hrajeme o první pomoc ve voděodolném pouzdře.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů