Alkohol a česká mládež: národ náctiletých pijanů

Závislost na alkoholu si vybírá krutou daň mezi dospělými obyvateli naší země. Sociologické výzkumy ukazují, že kladný vztah k alkoholu získáváme již během dospívání. Více než tři čtvrtiny mladistvých pijí alkohol. Neblahý fakt z nás činí národ náctiletých pijanů.

Alkohol a česká mládež: národ náctiletých pijanů

Dospívání v alkoholovém opojení

Česká republika se nachází v první desítce zemí, jejichž mladiství nejčastěji holdují alkoholu. Podle výzkumu vyplývá, že prakticky každý dospívající někdy vyzkoušel pití alkoholu. Oblíbené je zejména pivo, ale také destiláty nebo víno. Mladiství bohužel alkohol nejen vyzkoušejí, ale také to s jeho konzumací často přeženou. Ještě více zarážející je skutečnost, že první kontakt s alkoholem nejčastěji nastane před dovršením 14. roku života. Tento neblahý trend strmě stoupá od počátku 90. let. V poslední době byl však naštěstí zaznamenán pokles mladistvých pijáků. Konzumace alkoholu je stabilně rozšířenější u chlapců oproti kouření cigaret, ve kterém dominují spíše dívky.

Vzdělání a rizikové chování

V České republice je rozšířená zkušenost s drogami nepřímo úměrná úrovni vzdělání. Studenti učňovských a odborných škol mají mnohem větší zkušenosti s konzumací alkoholu než gymnazisté. Ti však za svými spolužáky ze středních škol příliš nezaostávají. V roce 2007 tak kupříkladu 40- a vícekrát v životě pilo alkohol 40 % gymnazistů, 45 % studentů středních odborných škol a více než 50 % učňů. Vliv na konzumaci alkoholu má i chození za školu, které se často pojí se špatným prospěchem a kontaktem s rizikovými sociálními skupinami. Mladistvé totiž ovlivňují především jejich přátelé. Pokud kamarádi kouří nebo pijí alkohol, je velká pravděpodobnost, že se k nim dotyčný jedinec přidá.

Vliv rodiny

Rodina hraje klíčovou roli pro zdraví jednotlivce i lidstva jako celku. Na konzumaci alkoholu v mladistvém věku má vliv hned několik proměnných. Nejvýrazněji dospívající ovlivňuje neúplnost rodiny, špatné vztahy s rodiči, špatný vzor v sourozencích a rodičích nebo naprostá volnost ve výchově. Mladiství však holdují alkoholu i navzdory kvalitnímu rodinnému zázemí. Rodina tedy udává normy, ale zásadní vliv nemá.

Velký problém u mladistvých je návyk, kterému se naučí v mládí a přenesou si ho do dospělosti. Pití alkoholu během dospívání může dotyčné jedince dohnat až do spárů alkoholové nebo drogové závislosti. Vymanit se z područí fyzické závislosti přitom rozhodně není procházka růžovým sadem. Zdá se, že klíčem v prevenci pití mladistvých je kvalita rodinného zázemí, přísnější zákroky ze strany státu, výběr vhodných přátel a lepší vědomosti o problematice závislostí.

(holi)

Zdroj: sociopress.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také