Ani po protidrogové terapii nemá narkoman vyhráno

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v případě dokončené drogové odvykací léčby půjde o šťastný a optimistický okamžik, není to tak úplně pravda. Podle zkušeností pracovníků odvykacích center se totiž jedná spíše o bod zlomu, kdy se vyléčený narkoman znovu může dostat do spárů drog.

Ani po protidrogové terapii nemá narkoman vyhráno

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v případě dokončené drogové odvykací léčby půjde o šťastný a optimistický okamžik, není to tak úplně pravda. Podle zkušeností pracovníků odvykacích center se totiž jedná spíše o bod zlomu, kdy se vyléčený narkoman znovu může dostat do spárů drog. Jak takové situaci předejít a jaké jsou vlastně nejčastější příčiny návratu k droze?

Nelehký návrat

Člověk, který absolvoval odvykací léčbu, na sobě má, ať se mu to líbí, nebo ne, jakýsi "drogový cejch". A navíc je takový jedinec velmi zranitelný. Dočasná ochrana, kterou mu v procesu odvykání poskytovalo komunitní centrum, je pryč a řada spoluklientů – v té době blízkých – ho už najednou nemůže podporovat.

Vyléčený narkoman se kromě toho stává terčem zájmu mnoha skupin lidí. Jednak toxikomanů nebo rekreačních uživatelů, kteří se ho budou snažit přesvědčit, aby opustil abstinenci – a to především kvůli nim samotným. Na druhou stranu může být vyléčený toxikoman nadějí pro léčené a jejich rodiny. Nepříjemným příkladem ale zase pro jiné závislé, kteří říkají, že jít se léčit nemá cenu, že se to nedá zvládnout. Je proto velmi důležité, aby se on sám coby čerstvě abstinující přesvědčil, že se k drogám vrátit nechce. A také aby ho v této myšlence podporovalo jeho okolí.

Poslední dávka "na rozloučenou s drogou" nefunguje

Mnoho vyléčených narkomanů se po terapii znovu k drogám vrátí. Hlavním důvodem pro návrat často bývá tlak "drogového okolí". Tedy těch, které znal (a se kterými bral drogy) před nástupem léčby. Člověk po ukončení léčby totiž například nemá kam jít, a proto znovu, takzvaně "naposledy", navštíví bývalé "kamarády" a dá si dávku "na rozloučenou se starým životem". Bohužel si neuvědomuje, že tím celý koloběh spustí nanovo.

Dalším důvodem může být nepochopení a nepřijetí od jeho okolí, které mu bude neustále připomínat jeho drogovou minulost. V takovémto případě hledá člověk útěk od neutěšené reality znovu v nějaké závislosti. Může se jednat o kouření, alkohol, automaty, ale nejčastěji se bývalý narkoman uchýlí tam, kde mu bylo předtím tak dobře a kde se cítil tak bezpečně – do vlivu své původní drogy.

Třetí nejčastější příčinou návratu je stres nebo nezvládnutí emočně vypjaté situace, jako je například smrt někoho z blízkých. Častým důvodem mohou být také jakékoliv osobní nebo pracovní situace, které narkoman řeší sám a jediný únik před nimi hledá v drogách.

Na co si dát po absolvování odvykací léčby pozor


Následující rady mohou pomoci vyhnout se tomu, aby člověk znovu propadl drogové závislosti.
  • Je velmi nutné, aby člověk, který ukončil ústavní nebo pobytovou léčbu, někam dál docházel na terapii nebo do doléčovacího programu.
  • Součástí takového programu by měla být nějaká forma terapie, na které by se podíleli i rodiče a rodina.
  • Je nezbytné vyhnout se extrémním postojům, nadějím i rezignaci a začít racionálně uvažovat a jednat.
  • Formy komunikace před léčbou byly pravděpodobně nějak spojeny s užíváním drog – někdy k němu vedly, jindy byly důsledkem problémů s užíváním spojených. Je nezbytné je znovu probrat a některé opustit.
  • Velice nutné je také snažit se bývalého narkomana co nejdříve zařadit do normálního života.
  • Musí si najít práci a naučit se starat sám o sebe, vzít za svůj život zodpovědnost. S tím mohou velmi dobře pomoci speciálně vyškolení sociální pracovníci.
  • Hlavním cílem, který se týká nejen celé rodiny, ale i okolí, je budování důvěry. Je třeba najít způsob, jak si důvěru bývalého narkomana získat a také mu ji dát, což lze v tomto období jen velmi zvolna a na základě konkrétních okamžiků a realistických cílů.

(kam)

Zdroj:
www.nehraj.sk
www.odrogach.cz
www.drogy-info.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také