VeřejnostArchiv novinekK závislosti na opioidech často vede předávání léků mezi pacienty

K závislosti na opioidech často vede předávání léků mezi pacienty

Opioidy jsou léky na předpis, které působí na nervové buňky v mozku a nervové soustavě a ulevují od bolesti. V souvislosti s opioidy se často hovoří o závislosti na těchto lécích. V čem spočívá její hlavní riziko a kdo je závislostí nejvíc ohrožen?

K závislosti na opioidech často vede předávání léků mezi pacienty
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

K účinkům opioidů patří kromě tlumení bolestí také vyvolání pocitů euforie a příjemného uvolnění. Uživatelé si na účinky opioidů mohou rychle navyknout, což znamená, že k pocitu úlevy od bolesti potřebují čím dál větší dávky těchto léků.

  • Do skupiny opioidů patří oxykodon, hydrokodon, kodein, morfin, fentanyl a další.
  • Mezi opioidy se řadí také heroin.

 Závislost vzniká rychle

  • Tělesná závislost na opioidech je největším nebezpečím těchto látek. Stejně rizikové je ovšem i předávkování opioidy, které může způsobit vážné zdravotní problémy až smrt. V USA je předávkování léky jednou z nejčastějších příčin náhlého úmrtí.
  • Právě předávkování opioidními léky na bolest způsobí v USA každoročně přibližně 20 tisíc úmrtí.
  • V porovnání s počtem úmrtí zapříčiněných předávkováním heroinem je toto číslo téměř dvojnásobné.
  • Počet osob, které užívají lékařem předepsané opioidy na bolest, se ve Spojených státech amerických neustále zvyšuje. Tamní lékaři ročně vydají více než 250 milionů receptů na opioidy. Statistiky ukazují, že 4 z 5 nových uživatelů heroinu se k této opioidní droze dostanou přes nesprávné užívání nebo zneužívání opioidů předepsaných na bolest.

Dospívající a ženy jsou zranitelnější

Nebezpečí rychlého vytvoření závislosti na opioidech dokládá zjištění Americké společnosti pro adiktologii, že víc než 100 tisíc adolescentů ve věku 12–17 let vykazuje známky závislosti na opioidech.

Lidé si mnohdy neuvědomují rizika opioidů a nevyužité léky dají k dispozici někomu dalšímu. Většina závislých dospívajících v USA získá opioidy právě tímto způsobem – od přátel nebo rodinných příslušníků.

Ženy jsou obecně náchylnější k chronickým bolestem než muži. Lékaři jim častěji předepisují léky na bolest a doba užívání bývá delší než u mužů. Ženy jsou tak více ohroženy rozvojem závislosti. Americké statistiky také ukazují, že nárůst počtu úmrtí způsobených předávkováním léky na bolest je u žen výrazně vyšší než u mužů.

(pak)

Zdroj: www.asam.org/docs/default-source/advocacy/opioid-addiction-disease-facts-figures.pdf

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Nové rekreační drogy: nebezpečí unikající před zákonem

Nové rekreační drogy: nebezpečí unikající před zákonem

Víte, co dělá vaše dítě ve volném čase?

Nejednoho z nás napadne, že by se v blízkosti právě našich dětí mohly vyskytovat drogy. Slyšíme o tom z...

Láska k alkoholu aneb Jak poznat závislost

Ráno panáček na povzbuzení, v poledne dorovnat hladinku a večer pár skleniček pro dobré trávení. Konzumaci alkoholu umíme odůvodňovat...

Marihuana – konečná, nebo jen přestupní stanice?

Marihuana – konečná, nebo jen přestupní stanice?

Jak zvítězit nad závislostí. Díl III. – Odolejte vábení drog

Jak zvítězit nad závislostí. Díl III. – Odolejte vábení drog

Bolest a drogově závislí: cítí ji opravdu, nebo chtějí po lékaři jen další „dávku“?

Počet pacientů, kteří k životu potřebují opioidy, každoročně stoupá. Tito jedinci bývají častěji hospitalizováni a také více trpí akutními...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o dřevěnou puzzle kostku
Platnost: 1.10. - 31.10.2017
Soutěž o dřevěnou puzzle kostku
V říjnové soutěži můžete vyhrát dřevěnou puzzle kostku.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo