VeřejnostArchiv novinekNepodceňujme substituční léčbu! Její přínos je opravdu velký

Nepodceňujme substituční léčbu! Její přínos je opravdu velký

Někteří lidé si myslí, že substituce je totéž jako dávat závislým drogy zadarmo a tím je v závislosti podporovat. To je však velký omyl.

Nepodceňujme substituční léčbu! Její přínos je opravdu velký
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Závislost na návykových látkách je závažný celosvětový problém. Jednou z možností léčby je tzv. substituční terapie. Jedná se o podávání léčiva, které organismu nahradí drogu, na kterou je zvyklý. V našich podmínkách jsou těmito látkami metadon nebo buprenorfin. Pacienti je užívají perorálně, tedy ve formě tablet či sirupu.

Substituce pomáhá závislým vyhnout se injekční aplikaci drog, která je pro ně riziková. Výhody substituce však přesahují prospěch jedince a týkají se celé společnosti. Substituční léčba totiž:

  1. pomáhá omezit nezákonný trh s drogami,
  2. odstraňuje rizikové nitrožilní užívání drog a brání tak přenosu viru HIV (AIDS) a dalších závažných infekcí,
  3. předchází úmrtí následkem předávkování,
  4. snižuje kriminalitu závislých,
  5. zlepšuje tělesné i duševní zdraví závislých,
  6. zkvalitňuje spolupráci závislých při léčbě chronických nemocí,
  7. zmírňuje sociální dopad drogové závislosti nejen na samotné postižené, ale i na jejich rodiny a okolí.

Přivede nemocné k lékaři

Závislí často nemají žádný přístup ke zdravotní péči. V centru substituční léčby získají kontakt na praktického lékaře a příležitost nechat se odborně vyšetřit. Zjistí, zda netrpí infekčním onemocněním apod. Prospěch ze substituce tak má i celá komunita závislých. Její členové dostanou šanci řešit svoji situaci, pokud nejsou zcela vytíženi sháněním nezákonných drog.

Přínos substituční terapie je jasný. Tím více zaráží přístup některých rozvojových zemí, kde je naprostá abstinence považována za jediný možný způsob léčby závislosti. Při prosazování tohoto postoje jsou bohužel hrubě porušována lidská práva.

Závislost je nemoc

Nedostatek porozumění pro podstatu závislosti a roli substituční terapie někdy vládne i mezi samotnými závislými. Závislost není zlovolným jednáním nebo neblahým zlozvykem. Je to nemoc, ať už k jejímu rozvoji došlo jakkoli. Stejně tak substituce není lék proti závislosti, nic na ní nezmění. Pouze pomáhá lidem, kteří jsou chronicky nemocní závislostí na návykových látkách, celou situaci zvládnout.

Někteří nemocní potřebují substituci po zbytek života. Ale bez substituční léčby je jejich závislost těžkou a stále se vracející nemocí, která má devastující důsledky pro nemocného i jeho bezprostřední okolí.

(pez)

Zdroj:
www.who.int

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Drogy jako útěk před realitou

Drogy jako útěk před realitou

15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka

Rozvrácená rodina nebo ztráta partnerského vztahu – to jsou jen dva z mnoha smutných příkladů, které mohou být důsledkem...

Nutit závislého k léčbě příliš úspěchu nezaručí

Závislosti, ať už je na drogách, alkoholu, nebo třeba hracích automatech, se bez pomoci a správné odvykací terapie zbaví...

Substituční léčba má pomáhat narkomanům od závislosti. Oni ji ale zneužívají

Substituční léčba má pomáhat narkomanům od závislosti. Oni ji ale zneužívají

Opiáty – pro jedny vysvobození, pro druhé zatracení

Opiáty – pro jedny vysvobození, pro druhé zatracení

Pět mýtů o závislosti na drogách

Psychiatrická onemocnění bývají opředena celou řadou mýtů, které mohou znesnadnit léčbu nemocného a znejistit jeho okolí. Výjimkou není ani...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
V únorové soutěži hrajeme o první pomoc ve voděodolném pouzdře.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů