Smart drugs – nevinné životabudiče, nebo regulérní drogy?

Mezi mladými lidmi, a to nejenom studenty, jsou v poslední době velice populární tzv. smart drugs, "chytré drogy". Tváří se nevinně a jaksi "přírodně". Jsou ale opravdu tak nevinné? Nebo jen chytře vytvářejí závislost?

Smart drugs – nevinné životabudiče, nebo regulérní drogy?

Mezi mladými lidmi, a to nejenom studenty, jsou v poslední době velice populární tzv. smart drugs, "chytré drogy". Tváří se nevinně a jaksi "přírodně". Jsou ale opravdu tak nevinné? Nebo jen chytře vytvářejí závislost?

Sousloví "smart drugs" zahrnuje mnoho různých přípravků, které lze nejlépe pojmenovat českým slovem životabudiče. Tyto přípravky slouží k lepšímu duševnímu výkonu, ke zlepšení paměti a k potlačení spánku.

Vedle osvědčených povzbuzujících prostředků, jakými jsou nejrůznější energetické nápoje, se v poslední době na trhu objevuje mnoho přírodních stimulantů, které tolik nezatěžují organismus. Najdou se ale i výjimky v podobě "těžších kalibrů", a sice antipsychotik.

Guarana i ženšen: povzbuzení, nebo závislost?

Mezi těmito takzvanými chytrými drogami se objevuje ženšen, ze kterého se dělá čaj. Povzbudí a dodá energii. Povzbuzuje také výtažek z guarany, což je liánovitá pralesní rostlina. Užívá se ve formě tablet, žvýkaček, nápojů i kapek.

Strom ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný má obdobné účinky: zlepšuje paměť a rozšiřuje cévy. Výtažek lze zakoupit ve formě kapslí, tinktur či kapek.

Mezi nejznámější povzbuzovače paměti patří také lecitin, látka získávaná ze sójových bobů. Podporuje přenášení informací v neuronových spojích a psychologové tvrdí, že spolehlivě funguje. Lecitin se prodává jako prášek v lékárnách. Nejlepší je rozpustit ho v mléce.

Organismus také mohou aktivovat různé druhy koření jako kardamom, čili, zázvor, červený pepř, kari, skořice či hřebíček. U všech těchto látek je ale reálná účinnost velice diskutabilní. Většinou totiž fungují pouze jako placebo. Přesto i zde může hrozit psychická závislost.

Závislost na předpis

I léky na předpis mohou posloužit jako stimulanty. Německými médii například proběhly zprávy o užívání antidepresiv coby novém trendu mezi tamními studenty. Podle průzkumu pojišťovny Techniker Krankenkasse tvoří psychofarmaka téměř deset procent všech léků, které si němečtí vysokoškoláci nechali za rok 2008 od lékaře předepsat. Z průzkumu dále vyplývá, že lékaři v Německu každému studentovi vysoké školy předepsali léky v průměru na 52 dní v roce.

Léčba astmatu, nebo narkomanie?

Nabídka na poli stimulačních přípravků je totiž velice pestrá. Mezi nejčastěji zneužívané stimulační drogy u studentů patří efedrin a amfetamin. Efedrin je obsažen v řadě léků například na astma, ale tvoří i hlavní složku nelegální drogy pervitinu. Potlačuje potřebu spánku a pomáhá překonávat pocit únavy. Amfetamin patří mezi typické psychostimulanty. Rovněž potlačuje spánek a výrazně zvyšuje schopnost vnímat. U obou látek je poměrně vysoká šance, že se uživatel při pravidelném užívání stane na droze závislý. Závislost může vzniknout na lecčems. A proto i zde platí: nic se nemá přehánět. Jako životabudiče mohou posloužit i takové obyčejné věci, jako je sport, zdravá strava, osvěžující nealkoholické nápoje, dostatek spánku. Když toto všechno zkombinujete, žádné umělé životabudiče, a už vůbec ne ty návykové, nebudete potřebovat.

(kam)

Zdroj: www.drogy.net

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také