VeřejnostArchiv novinekZávislost hrozí i po ukončení léčby. Buďte ve střehu

Závislost hrozí i po ukončení léčby. Buďte ve střehu

Závislost na návykových látkách je problém, kterému musíte čelit celý život. Pokušení na vás číhá i po zdárném ukončení léčby. Poradíme, jak zabránit opětovnému návratu k drogám a riziko snížit na minimum.

Závislost hrozí i po ukončení léčby. Buďte ve střehu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rozhodnete-li se skoncovat s návykovou látkou, zpočátku se intenzivně soustředíte na dodržení abstinence. Všechno ostatní se musí bezpodmínečně podřídit. Časem už vše zvládáte lépe, dáváte si život do pořádku. Už nepotřebujte intenzivní léčbu. Myslíte si, že máte problém pod kontrolou. Ale může nastat okamžik, kdy si řeknete, že pro jednou se přece nic nestane. A povolíte. A pak znovu. A znovu.

I po úspěšné léčbě vám hrozí, že závislosti opět podlehnete. Neberte to na lehkou váhu. Přece nezahodíte úsilí, které jste museli vynaložit při léčbě. Neriskujte kvůli jednorázovému pocitu uspokojení zdraví a život.

 Co dělat, aby vás droga zase nedostala

  1. Dodržujte plán léčby. Sledujte své touhy a potřeby. Může se vám zdát, že jste se úplně uzdravili. Že už nemusíte vyvíjet úsilí a snažit se zůstat „čistí“. Nenechte se mýlit. Raději dál navštěvujte svého terapeuta, docházejte na skupinová sezení, užívejte předepsané léky. Riziko opětovného propadnutí závislosti se výrazně sníží.
  2. Vyvarujte se rizikových situací. Je-li to možné, nevracejte se do míst, kde jste drogy užívali. Vyhýbejte se lidem, kteří vás s drogami spojují.
  3. Myslete optimisticky. Uvědomte si, co jste získali, když jste se drog zbavili. Nemyslete na ně jako na upírané potěšení. Schválně – jaké výhody vám přinesla abstinence?
  4. Nenechte se zviklat. I při abstinenci se mohou objevit závažné problémy. S čistou hlavou bude snazší je vyřešit, srovnat se s nimi. Návrat k drogám rozhodně není řešením, potíže to spíše prohloubí.
  5. Okamžitě vyhledejte pomoc, pokud znovu užijete návykovou látku. Nezlehčujte situaci. Odborník vám pomůže tuto epizodu překonat a nepropadnout závislosti naplno.

Důležitá je podpora, ne výčitky

Máte mezi svými blízkými někoho, kdo bojuje se závislostí? Chcete mu pomoci?

  • Důležitá je zejména komunikace a podpora.
  • Snažte se nepřivádět ho do situací a míst, které má spojené s užíváním návykové látky. I různé večírky bývají mnohdy zrádné.
  • Naslouchejte. Pracujte na kvalitním zázemí a vzájemném vztahu.
  • Při podezření, že se problém s drogami vrátil, se s odborníkem poraďte o dalším postupu. Agresivní chování a zvyšování hlasu rozhodně nejsou namístě.

Závislost bude větší či menší součástí vašeho života nejspíš už navždy. Časem bude snazší s ní bojovat, nikdy však nemůžete polevit. Pozor si dávejte hlavně v náročnějších životních situacích. I ty však zvládnete lépe s čistou hlavou.

(dos)

Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka

15 rad pro boj se závislostí u blízkého člověka

Nutit závislého k léčbě příliš úspěchu nezaručí

Závislosti, ať už je na drogách, alkoholu, nebo třeba hracích automatech, se bez pomoci a správné odvykací terapie zbaví...

Marihuana – konečná, nebo jen přestupní stanice?

Drogová závislost je celosvětový problém. A Česká republika rozhodně nezaostává, naopak – zaujímá prvenství mezi evropskými zeměmi v počtu...

Závislost na opiátech

Závislost na opiátech

Jak pomoci závislému? Buďte oporou, ale neobětujte se

Jak pomoci závislému? Buďte oporou, ale neobětujte se

Některé léky proti bolesti mohou způsobovat závislost

Většina z nás vlastní preparáty proti bolesti, které lze zakoupit bez receptu. Při dlouhodobých a silných bolestech však tyto léky nebývají dost účinné. Pak...

Poradna odborníka

Centra pomoci


AT ambulance, Jihlava Krajská zdravotní a.s., Masarykova nemocnice o.z., Psychiatrické oddělení, Ústí nad Labem Psychiatrická ordinace Čelákovice - MUDr. Michaela Pulkrábová , Čelákovice K-centrum Nymburk, Semiramis o.s., Nymburk Psychiatrická ambulance se specializací AT, Kolín Ordinace AT pro prevenci a léčbu závislostí, Mělník Ulice – Agentura sociální práce, o.s., Plzeň Oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou Svitavská nemocnice, a.s., Svitavy AT ambulance, Šumperk AT ambulance, Mohelnice AT ambulance, Přerov Psychiatrická klinika FN Olomouc, Olomouc Renarkon o.p.s., Ostrava-Vítkovice Psychiatrické odd. FN Ostrava, Ostrava-Poruba Psychiatrické klinika FN KH, Hradec Králové AT ambulance, Hradec Králové Centrum substituční terapie, Karlovy Vary - Tuhnice Lékařský dům Ema, Mariánské Lázně Psychiatrická ambulance pro děti a dorost, Břeclav Sdružení Podané ruce os., MUDr.Ronald MAREK, Brno AT ambulance, Ivančice A Kluby ČR o. p. s., Brno AT ambulance, Brno Ambulance psychiatrie a psychosomatiky Nemocnice Boskovice s.r.o, Boskovice Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, Chvalšiny Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. II., Praha 2 Centrum metadonové substituce Drop In o.p.s. I., Praha 1 Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( metadonová substituce ), Praha 2 Centrum poradenství pro mládež a rodiny, o.s. Prev-Centrum, Praha 6 – Břevnov Všeobecná fakultní nemocnice Praha 2 - Oddělení léčby závislostí ( substituce buprenorfinem ), Praha 2 Centrum pro závislé - MUDr. Nováková, Praha 10 Remedis s.r.o., Praha 4 Psychiatrická ambulance, Praha 5 CADAS SANANIM, Praha 1 Psychiatrická ambulance NMSKB, Praha 1

Drogy

Porovnejte charakteristické vlastnosti drog jediným kliknutím.

VÍCE INFORMACÍ

Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Soutěž o první pomoc ve voděodolném pouzdře
V únorové soutěži hrajeme o první pomoc ve voděodolném pouzdře.

Drogově závislí jsou více ohroženi žloutenkou typu C. Dokážeme jim pomoci.
www.virova-hepatitida.cz

 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty