Halucinogenní drogy

Halucinogeny jsou látky vyvolávající poruchy vnímání. Jde o přírodní nebo syntetické látky, na které nevzniká fyzická závislost. Mnohé halucinogenní látky byly využívány různými kulturami při náboženských obřadech i jiných rituálech.

Psylocibin je látka obsažená v halucinogenních houbách, které byly užívány středoamerickými indiány. Z našich hub mají halucinogenní účinky lysohlávky a muchomůrka červená.

Meskalin (peyotl) je droga pocházející ze středoamerického kaktusu a je užívána i v současnosti k rituálům středoamerických indiánů.

Durman je známou přírodní drogou, účinnou látkou je atropin. Často bývají užívána jeho semena, která mají silné halucinogenní účinky.

LSD (diamid kyseliny lysergové) je nejrozšířenějším syntetickým halucinogenem (původně jde ale o přírodní látku, produkt obilné sněti paličkovice nachové), v 60. letech byl oblíbenou drogou hippies a také byl využíván v psychiatrii k výcviku psychoterapeutů i k léčbě některých psychických onemocnění.

Tripy jsou malé papírky napuštěné roztokem LSD, k dostání jsou většinou na tanečních party a v klubech.

Horror trip nebo bad trip je stav, kdy je užití halucinogenu extrémně nepříjemné.

Po užití halucinogenů se u osob, které k tomu mají předpoklady, mohou rozvinout psychotické poruchy, poruchy osobnosti a stavy podobné schizofrenii, které po nějaké době mohou samy odeznít. Dotyčný ale může mít pocit, že tyto halucinace nikdy neskončí, a snaží se jim všemi možnými způsoby uniknout. V některých případech je zapotřebí psychiatrické pomoci.