Závislost v rodině

Říká se, že (nejen) závislost je problémem celé rodiny. Některé děti opravdu začnou s drogami proto, že na ně rodiče neměli dostatek času, nevěnovali se jim, nemohli jim poskytnout potřebnou lásku a pochopení. Důvodů ale může být celá řada. V žádném případě není dobré se obviňovat, spíše byste se měli snažit nalézt konstruktivní řešení a nevzdávat se.

Možná nechápete, kde jste udělali chybu, lámete si hlavu s tím, co se mohlo stát, že vaše milované dítě propadlo drogám. Je důležité uvědomit si, že jako rodiče v tomto můžete sehrát důležitou roli a dítě podpořit. Je ale také důležité vědět, že drogy mohou charakter jedince skutečně pokřivit a změnit k nepoznání. Proto když by vám připadalo podivné, že dítě, které by vám dříve neřeklo jediné nepravdivé slovo, je nyní schopné vám klidně lhát do očí, myslete na to, že je zapotřebí mít se na pozoru.

Buďte ve spojení s odborníky, zkonzultujte s nimi, jak k dítěti přistupovat, jaká vymezit pravidla, jak zabránit tomu, aby vás zneužívalo. Buďte k němu přísní, dodržujte stanovená pravidla, ale zároveň mu dopřejte dostatek lásky a opory v těžkých životních situacích.
 
Také se můžete setkat s dalšími rodiči, kteří řeší podobné problémy. Setkání s těmito lidmi vám může pomoci nalézt na problém nový náhled a vyrovnat se s nelehkou situací. Je možné, že budete i vy sami potřebovat psychologickou podporu, která vám pomůže překonat to nejsvízelnější období.