Opakované setkání s drogou

Je možné, že ačkoliv jste se s dítětem snažili situaci rozumně vyřešit, přijdete na to, že drogy bere opakovaně. V tomto momentě se rozhodně nevzdávejte ani si nic nevyčítejte. Přestože to pro vás může být velmi zraňující zjištění, neobviňujte se.

  • Nebuďte zbytečně nedůvěřiví, avšak zkuste zabránit tomu, aby dítě zneužívalo vaší důvěry. Nalézt tenkou hranici mezi těmito dvěma póly ale může být velmi obtížné.
  • Stanovte si pevná pravidla. Dítě by si mělo zvyknout na to, že co řeknete, také dodržíte, nemá smysl dávat přísné zákazy a příkazy, ze kterých pak slevíte. Dodržování slibů vyžadujte i od něj.
  • Nebojte se požádat o pomoc specializované pracoviště, kde vám mohou poradit, co v této situaci můžete dělat, jak dítěti pomoci a kde nalézt podporu. V některých případech bude postačující psychologická podpora, jindy vám může být doporučeno obrátit se na lékaře.
  • V žádném centru nemohou vaše dítě vyléčit bez jeho vlastní, ale i vaší spolupráce. Spolupráce rodiny zvyšuje šanci na úspěch léčby.