Závislost partnera

Závislost je nemoc. Dokáže zničit život nejen závislému jedinci, ale také celé jeho rodině. Navíc pracovat se závislostí svého partnera je o to těžší, že jde o osobu, kterou jste si vybrali jako jednu z nejbližších. Víte, jak efektivně nabídnout pomocnou ruku a podporu?

První známky závislosti – „něco“ je špatně   

Všímejte si, jestli je něco s partnerem v nepořádku. Závislá osoba dává časem ve snaze o svůj toužený pocit přednost droze před činnostmi běžného života. To se často projeví:

  • fyzickými změnami (změny hmotnosti, chuti k jídlu, poruchy spánku, ztráta hygienických návyků),
  • psychickými změnami (podezřívavé chování, až paranoia, výbušnost a hádky s ostatními, změny osobnosti, pokles v motivaci a problémy s pozorností),
  • změnami v chování (změna okruhu přátel, problémy v práci, finanční problémy, ztráta zájmů o dřívější záliby).

Celkem jasnou známkou je také nález pomůcek pro injekci drog nebo drog samotných.

 

Přečtěte si více v eBooku Můj partner je závislý. Co dělat a kde hledat pomoc?

Co s podezřením?

Váš partner se v poslední době nechová jako obvykle a ve vás pomalu vzniká podezření. Jak se k tomu ale postavit?

  1. Vyhněte se popírání: I když může z krátkodobého hlediska být jednodušší vaše pocity potlačit, z dlouhodobého hlediska je lepší překonat svůj strach a přiznat si, že pravděpodobně má váš partner problém se závislostí.
  2. Nebojte se vašeho blízkého konfrontovat: Je v pořádku s partnerem problém prodiskutovat, i kdyby nakonec o závislost nešlo. Přistupte ale k partnerovi s láskou a starostí. V žádnem případě nezačínejte konverzaci výčitkami.
  3. Vyhledejte odborníka, který vám pomůže situaci zvládat.

7 tipů pro efektivní podporu

Váš partner již dostává profesionální léčbu a vy tu pro něj chcete nadále být. Co můžete udělat pro něho a taky pro sebe?

  1. Zjistěte si o závislosti co nejvíce informací. Pomůže vám to lépe zvládat různé situace.
  2. Pomozte partnerovi zařadit se zpět do běžného života. Diskutujte pravidelně s partnerem mezivýsledky jeho terapie. Ukažte mu svou podporu. 
  3. Vyhněte se spoluzávislosti. Jde o pocit, že cílem vašeho života je pečovat o závislého partnera. To ovšem může pomáhát závislost udržovat. Udržujte si zdravý odstup.
  4. Neumožňujte pokračovat v závislosti. Některé věci, které děláte v dobré víře, mohou spíš škodit. Typickým příkladem je, když se bojíte nechat svého partnera řídit opilého, a tak jdete v noci s ním, i když se pak nevyspíte a trpí tím vaše zdraví. Musíte si uvědomit, že váš partner je dospělý a odpovědnost za něj převzít nemůžete.   
  5. Nezůstávejte v tom sami. Nezapomeňte pečovat o svůj společenský život a neuzavírejte se do sebe. Pokud cítíte, že se vám situace vymyká z rukou, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.  
  6. Nenechte lidi překračovat vaše hranice. Váš partner bude často vyžadovat vaši toleranci. Když ovšem odmítá při léčbě spolupracovat, začne vás citově vydírat, nebo dokonce psychicky či fyzicky týrat, vaše ochota situaci snášet už nikam nepovede. Stanovte si pevné hranice toho, co jste ještě ochotní zvládnout, a neustupujte z nich. Někdy je pro záchranu vašeho života a životů vašich dětí potřeba odejít.        
  7. Nezapomínejte, že i vy si zasloužíte pozornost. Když chcete pro partnera představovat pevnou oporu, musíte být sami v dobré psychické i fyzické kondici. Konec konců jediný člověk, kterého jste schopni změnit, jste vy sami. Nemusíte obětovat věci, které vás v životě dělají šťastnými, jenom kvůli svému partnerovi. Právě naopak. Když budete schopni udržet v životě rovnováhu, pomůžete tím oběma.