Cítíte se být na droze nezávislí? Možná se mýlíte!

Závislého člověka si mnozí představují jako vyhublou „trosku“, u které je užívání drog ihned zřejmé. Ve skutečnosti mohou být tito lidé nenápadní a zdánlivě bezproblémoví. Nezřídka si ani oni sami svůj problém nepřipouštějí. Co užívání drog přináší a které znaky jsou pro závislost typické?

Cítíte se být na droze nezávislí? Možná se mýlíte!

Život v područí opiátů 

Závislost jako taková není určena množstvím a frekvencí užívání návykové látky, ale v první řadě následky, které s sebou braní drogy přináší. V samotné podstatě představuje droga (a nemusí jít přímo o heroin nebo pervitin, ale například „jen“ o alkohol nebo tabák) skutečný problém v okamžiku, kdy jakýmkoliv nepříznivým způsobem ovlivní náš život. Zkomplikovat ho může zejména v oblasti:

  • rodinných, přátelských a partnerských vztahů,
  • sexuální,
  • pracovní,
  • zdravotní.

Znaky závislosti 

Přestože se s užitím různých drog pojí různé stavy, okolnosti doprovázející závislost jako takovou jsou vždy totožné. Řadí se mezi ně:

  1. Silná touha po droze, takzvané bažení.
  2. Rozvoj tolerance. K tomuto jevu dochází po nějaké době užívání drogy a způsobí, že s sebou látka v původně užívaném množství nepřináší takový efekt jako z počátku. To vede ke zvyšování dávek za účelem dosažení stejně libých pocitů.
  3. Abstinenční příznaky. Nepříjemné stavy objevující se poté, co je daná látka z těla vyloučena. Nutí závislého k tomu, obstarat si drogu další.
  4. Ztráta kontroly nad užíváním. Tím je myšleno nedodržení vlastních plánů týkajících se užívání drogy (například „dnes si dám opravdu jen jedno pivo“).
  5. Nezájem o okolí. Ztráta ostatních zájmů, které nesouvisí s drogou, je běžný jev. Volný čas je podřízen pouze užívání návykových látek, na ostatní aktivity nezbývá čas.
  6. Pokračování v užívání, přestože víte, že vám droga prokazatelně škodí.

Pokud jste u sebe či svých blízkých objevili znaky závislosti, neváhejte se obrátit na odborníky. Boj s drogovou závislostí je totiž obtížný a za pomoci pouze vlastních sil často marný, v některých případech dokonce nebezpečný.

(veri)

Zdroj: www.helpguide.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také