Jak neztratit důvěru ve své drogově závislé dítě

Mé dítě je závislé na drogách. Můžu mu ještě věřit? Budu mu moci ještě vůbec někdy věřit? Otázky důvěry ze strany rodiče směrem k závislému dítěti bolí. Navíc se jedná nejen o hluboce citovou záležitost, ale i o zcela praktickou otázku s tisícem konsekvencí…

Jak neztratit důvěru ve své drogově závislé dítě

Mé dítě je závislé na drogách. Můžu mu ještě věřit? Budu mu moci ještě vůbec někdy věřit? Otázky důvěry ze strany rodiče směrem k závislému dítěti bolí. Navíc se jedná nejen o hluboce citovou záležitost, ale i o zcela praktickou otázku s tisícem konsekvencí…

Důvěra – to, oč tu běží

Otázce důvěry není možné se vyhnout. I když ji doma otevřeně neproberete, i když o ní nebudete vědomě přemýšlet, stejně budou všechny ty otazníky viset ve vzduchu. Stejně se budete muset rozhodovat. Pustit ven, nebo držet pod zámkem? Může být dítě doma samo? Lze mu svěřit peníze? Jak se s tím vším vyrovná? Bude z něj ještě něco? Musí spadnout až na dno? Otázky, co píchají a řežou. Najít odpovědi je těžké a bolí to.

Není závislost jako závislost

Ne všechny závislosti jsou stejné. Uvědomte si, že jako rodiče máte sklon situaci hodnotit nepřiměřeně. Někteří rodiče mohou dítě hnát na léčení a ohodnotit je jako závislé třeba po "provalení" jednorázové epizody, kterou ani samo dítě nemusí mít chuť opakovat. Jiní zcela nemístně omlouvají dítě, které v tom "lítá" až po uši a kvůli své závislosti třeba na tvrdých drogách doma krade, nač přijde.

Drogy nemají vzájemně srovnatelný účinek a srovnatelný dopad na lidský život. Pro ilustraci lze zmínit jen fakt, že třeba čistý heroin či morfin byly ve většině evropských lékáren začátkem století dostupné bez receptu. Typický profil nitrožilního uživatele heroinu byl tenkrát vzdělaný muž středního věku, lékař či právník. Vzhledem k čistotě a dostupnosti nebyly potíže s předávkováním a také s infekcemi… Jak je závažná závislost vašeho dítěte a jakou má prognózu, to byste měli uzavírat rozhodně až po konzultaci s odborníkem.

Není člověk jako člověk

Všichni nejsme stejní. Droga sama o sobě je jen rostlinný materiál nebo "chemický prášek". Účinek a případné zhoubné působení se rozvíjí až v těle a mozku konkrétního člověka. Pro někoho je droga jen náhodným experimentem nebo nevýznamnou epizodou spojenou s určitým prostředím, partou. Pro jiného je vykoupením z bolestné existence v nedokonalém světě. Je nasnadě, kdo je drogou ohrožen víc… Lidé, kteří jsou nespokojeni se svým životem, kterým chybí „zakotvení“ a kteří mají zásadní životní potíže, jsou rozvojem závislosti ohroženi víc než kdo jiný.

I přes rozvinutou drogovou závislost nejsou zdaleka všechny karty vyneseny… I nitrožilní feťák se stále může stát ctěným občanem, i ctěný občan může upadnout do osidel třeba alkoholu…

Důvěřuj, ale prověřuj

Nelámejte nad potomkem hůl. Ať dítě udělalo, co udělalo, vždy je šance, že jeho drogová epizoda skončí a otevře se mu nová, klidnější epizoda života. I v případě, že se rozhodnete mu věřit, je vhodné v rámci předběžné opatrnosti důvěru tu a tam podepřít. Dopřejte dítěti soukromí, ale domluvte se na tom, že třeba jednou za čas bude vhodná kontrola moče (bez možnosti použít moč cizí).

Odborníci pomohou

Ani v otázkách důvěry se nebojte obrátit na odborníka. Člověk má sklon být v záležitostech, které se jej osobně týkají, zaujatý. Nakolik můžete po tom všem potomkovi věřit? Proberte to s odborníky, terapeuty ze specializovaných zařízení. Ti mají v těchto věcech lepší odhad, větší praxi a lepší soudnost nežli vy. Navíc otevřený rozhovor, zvláště s odborníkem, vám nejspíš uleví.

(shmt)

Zdroj:
Families and Addiction: Trust the addict you love?, familiesandaddiction.blogspot.com
Dealing with a drug addicted child, Napa Valley Register, napavalleyregister.com
Oprah.com: Learning to Trust Again, www.oprah.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také