Jak zvítězit nad závislostí. Díl I. – Je čas udělat změnu

Někdy se v životě věci semelou hrozně rychle. Začnete nevinným experimentem, chytnete se špatné party a už se motáte v začarovaném kruhu, ze kterého není cesty ven. Nedovolte drogové závislosti, aby vás úplně ovládla. První krůček k lepším zítřkům je totiž vždy ve vašich rukou.

Jak zvítězit nad závislostí. Díl I. – Je čas udělat změnu

Začněte u sebe

S užíváním drog nastupujete do rychlíku, který vás neúprosně žene až na konečnou stanici. Pro většinu závislých je nejtěžší úplně první krůček a tím je rozhodnutí o změně. V životě sice přichází mnoho změn, ale žádná z nich nebývá příliš snadná. Dvojnásob to platí v případě drogové závislosti. Vymanit se ze spárů drog vyžaduje čas, odhodlání, dostatečnou motivaci a podporu okolí. Nejprve je potřeba promyslet si, jak velkou roli hrají drogy ve vašem životě.

 • Vytvořte si přehled o tom, jak často a v jakém množství drogu užíváte. To vám pomůže získat přehled o závažnosti situace.
 • Uvědomte si, o co vás drogy v životě připravily. Přišli jste kvůli závislosti o partnera, rodinu, kamarády, práci, bydlení či zdraví? Pokud odpovídáte vícekrát ano, situace je velmi závažná.
 • Svěřte se s problémem někomu blízkému, nikdy proti závislosti nebojujte sami.
 • Každý den si připomínejte, proč chcete se závislostí skoncovat.
 • Stanovte si budoucí cíle a sny. Můžete začít s datem, kdy chcete začít odvykat. Sníte o zdravé rodině, domku se zahradou a dobré práci? I to se vám může splnit, pokud půjdete tvrdě za svým cílem a drogám řeknete rezolutní ne.

Seznamte se s možnostmi léčby

Pouhým přemýšlením však ničeho nedosáhnete. Nastal čas jednat a prozkoumat možnosti léčby. Mějte na paměti, že:

 • Proti drogové závislosti neexistuje žádný kouzelný lék, který by účinkoval u všech. Potřeby každého z nás jsou různé, a proto existuje několik možností, jak se se závislostí vypořádat. Je důležité najít program, který vám bude vyhovovat.
 • Léčba by se neměla zabývat pouze drogovou závislostí. Závislost totiž ovlivňuje celý život, včetně mezilidských vztahů, kariéry, psychiky a fyzického zdraví. Proto by se o vás měl starat tým lékařů, psychologů, sociálních pracovníků a dalších odborníků.
 • Cesta k odvykání je dlouhá a těžká. Náhlou změnu nelze vyvolat mávnutím kouzelného proutku. Obecně platí, že čím je závislost intenzivnější, tím je léčba delší a náročnější. Z tohoto důvodu je zásadní skoncovat se závislostí co nejdříve.
 • Existuje mnoho míst, kam se obrátit o pomoc. Případy těžké závislosti vyžadují lékařskou péči a detoxikační program. Pokud přijdete včas, může vám stačit pomoc od odborníků z center pro drogově závislé, sociálních pracovníků či členů církve.

Nejste v tom sami

Zbavit se závislosti na drogách rozhodně není procházka růžovým sadem. Obzvláště pokud se snažíte odrazit ode dna úplně sami. Možná důležitější než samotná léčba je podpora vašeho okolí. Čím více lidí za vámi bude stát, tím větší je šance na vaše uzdravení.

 • Opřete se o rodinu a přátele – pokud se k vám obrátili zády, zvažte podporu zkušených psychoterapeutů a kolektivních terapií.
 • Zbavte se starých známostí – zejména těch, které vás spojovaly s drogovým návykem.
 • Zapojte se do kolektivu – podporu můžete najít v církevních spolcích, dobrovolnických sdruženích nebo akcích pořádaných komunitami pro odvykání závislostem.

První krůček bývá vždy nejtěžší, ale rozhodně stojí za to. Vystupte z vlaku, ve kterém vám dělají společnost drogy. Nesledujte, jak vám za jeho okny ubíhá život přímo před očima. Učiňte tu rozhodující změnu předtím, než dojedete na konečnou.

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 5
Sdílení a tisk

Čtěte také