Mezi narkomany se žloutenka šíří rychle

Virové hepatitidy typu B a C představují v mnoha případech chronická a obtížně léčitelná onemocnění. Vyústit mohou až v cirhózu či rakovinu jater. Máte-li sebemenší podezření, že by se vás tato nemoc mohla týkat, nechte se otestovat. Pomůžete sobě a ochráníte před nákazou i své okolí.

Mezi narkomany se žloutenka šíří rychle

Touha silnější než strach

Užívání drog injekční formou je obrovským rizikem. Zejména v souvislosti s nákazou infekční hepatitidou. Statistiky uvádějí, že jediný narkoman infikovaný virem HCV (což je původce žloutenky typu C) nakazí v prvních třech letech svého onemocnění až 20 dalších osob. Jednou z příčin takto rychlého šíření této choroby je samotná povaha závislosti na drogách. Touha po jejich užití může být natolik silná, že převýší obavy o vlastní zdraví. Závislý jedinec pak neváhá půjčovat si cizí jehlu nebo jiné „nádobíčko“, které je k nitrožilní aplikaci návykové látky třeba.

Nevědět je nejhorší 

Dalším důvodem snadného šíření infekční hepatitidy je fakt, že nemusí být, a často také není, ve svém počátku provázena žádnými nápadnými příznaky. Onemocnění o sobě dá nezřídka vědět až ve fázi závažného jaterního poškození, které se rozvíjí s delším časovým odstupem. V případě, že jste přišli do bližšího kontaktu s použitou jehlou, ale také krví či jinými tělesnými tekutinami infikovaného jedince, je více než vhodné nechat se co nejdříve otestovat. Včasné odhalení hepatitidy zvyšuje šanci na její vyléčení. Zároveň snižuje nebezpečí nevratného poškození jater coby životně důležitého orgánu.

Na infekční hepatitidu upozorní pozitivita protilátek v krvi nakaženého. Navazující testy pak pátrají po přítomnosti samotného viru. Je-li potvrzena, je jasné, že je onemocnění aktivní a dotyčný může infekci předávat dál.

(veri)

Zdroj:
www.drugabuse.gov

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také