Nutit závislého k léčbě příliš úspěchu nezaručí

Závislosti, ať už je na drogách, alkoholu, nebo třeba hracích automatech, se bez pomoci a správné odvykací terapie zbaví člověk jen velice těžko. Kromě pomoci zvenčí je ale důležitá i spolupráce závislého.

Nutit závislého k léčbě příliš úspěchu nezaručí

Závislosti, ať už je na drogách, alkoholu, nebo třeba hracích automatech, se bez pomoci a správné odvykací terapie zbaví člověk jen velice těžko. Kromě pomoci zvenčí je ale důležitá i spolupráce závislého. Pokud léčbu odmítá, je situace o to složitější. Má ale léčba pro někoho, kdo o ni nestojí, vůbec smysl?

Co je odborná pomoc

Léčba závislosti na psychoaktivních látkách je chápána jako odborná, cílená a strukturovaná práce s klienty, jejímž cílem je dosáhnout abstinence nebo redukce užívání drog, snížit frekvenci a závažnost relapsu, zapojit klienty do produktivního života v rodině, v práci a ve společnosti a zvýšit tedy kvalitu jejich života na nejvyšší možnou míru.

V České republice je léčba zajišťována širokým spektrem mezioborových služeb, které lze podle typu rozlišit na ambulantní (AT ordinace, stacionární programy, strukturované programy následné péče) a rezidenční (terapeutické komunity, specializovaná oddělení nemocnic, psychiatrické léčebny) a podle délky na léčbu krátkodobou (4–8 týdnů), střednědobou (3–6 měsíců) a dlouhodobou (déle než 6 měsíců).

Spolupráce je alfou a omegou úspěchu

Velice důležitým aspektem v léčbě závislostí je ale spolupráce pacienta. Pokud pacient chce odvykat a snaží se terapeutický program plnit a dodržovat, je napůl vyhráno. Úspěšnost u takovýchto pacientů je poměrně vysoká, ač se samozřejmě někdy stane, že opět závislosti propadnou.

Pokud ale pacient léčbu odmítá a nespolupracuje, je situace komplikovanější. Nutit závislého do léčby, kterou odmítá, je totiž jako házení hrachu na zeď. Ačkoliv mu chceme pomoci a myslíme to s ním dobře, závislý má pocit, že mu ubližujeme. Rozumná argumentace také není zcela nejvhodnější. Mnoho závislých má mozek úplně "zatemněný" drogami a jedinou jejich starostí je obstarat si další dávku. Přesto ale ještě není potřeba se vzdávat. Někdy totiž závislý v průběhu léčby sám změní názor a začne spolupracovat. To se ovšem stává poměrně zřídka.

Podvod pro dobrou věc

Další možností je začít léčbu tak, aby o ní závislý nevěděl, tedy vlastně malým podvodem. Tato taktika ale slaví úspěch jen u malého počtu závislostí, kde je možné ji aplikovat, a u mladších jedinců. Ti totiž ještě někdy mají například před rodiči respekt a dokážou se podřídit jejich nátlaku.

Zbavit člověka závislosti, i když sám nechce, tedy smysl má. Nezřídka se totiž stává, že nám dotyčný, za to, co jsme pro něj udělali, poděkuje a uvědomí si své chyby. Přesto ale nejlepší cestou, jak zbavit člověka závislosti, je dokázat ho motivovat, aby se sám odhodlal přestat. Důležité v takovém případě je, aby závislý co nejvíce zpřetrhal pouta se svým okolím, které ho může opět do závislosti stáhnout. Vhodné je proto zcela změnit své působiště, popřípadě se v krajním případě i přestěhovat.

(kam)

Zdroj:
www.drogy.net
www.drogovaporadna.cz
www.drogy-info.cz
www.volweb.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také