Večírky a oslavy – někdy může jít doslova o život!

Pro mnoho lidí jde o akce, kdy je příležitost vymazat z hlavy povinnosti i starosti a užít si "legraci". Komu nestačí alkohol a potřebuje nějaké větší povyražení, sáhne k drogám.

Večírky a oslavy – někdy může jít doslova o život!

Pro mnoho lidí jde o akce, kdy je příležitost vymazat z hlavy povinnosti i starosti a užít si "legraci". Komu nestačí alkohol a potřebuje nějaké větší povyražení, sáhne k drogám. A jsou i experimentátoři, kteří pití a omamné látky konzumují společně. Většinou ani netuší, o jak nebezpečnou věc se jedná.   

Nepodlehněte pokušení

Někdy se tak na zdánlivě nevinném večírku může rozjet jen těžko zastavitelný vlak závislosti, jehož zlověstné houkání lze zaslechnout v každém dalším pozvání na oslavu či na nějakou podobnou akci. Jak tedy čelit možným nebezpečným lákadlům?

  • Pečlivě si plánujte svůj volný čas, ať ho všechen nepromarníte tam, kde je možný výskyt alkoholu a drog.
  • Vyřešte si pravdivě sami se sebou, zda máte, či nemáte problém se závislostí.
  • Vyhýbejte se jakémukoli experimentování, překonávání "hospodských rekordů" apod.
  • Pohybujte se jen v kruhu přátel, kterým na vás opravdu záleží.

Koktejly smrti

Existují opojné a návykové látky, kde i jedno jediné vyzkoušení může znamenat, že zůstanete bez přátel, práce a v některých případech i bez života. Každý člověk totiž reaguje odlišně, a tak téměř nelze odhadnout, jak kdo po které droze či její kombinaci s něčím jiným dopadne. Byly to například léky proti úzkosti a bolesti spolu s prášky na spaní, které zabily mladého nadějného herce Heatha Ledgera. Některé nebezpečné "koktejly" je proto dobré znát a vyhnout se jim. Jsou to:

  • Alkohol a benzodiazepiny. Ze všech hospitalizací v nemocnici, které nějak souvisí s alkoholem a drogami, jde dokonce až v pětině případů o bezodiazepiny zapité alkoholem a o následnou poruchu dýchání.
  • Alkohol a léky proti bolesti. Jedná se hlavně o látky jako morfin, hydromorfin a fentanyl, které v kombinaci s alkoholem vedou zvláště u žen k závažným stavům s nutnou hospitalizací.
  • Alkohol a kokain. Ze statistiky případů spojených s alkoholem a drogami vyplývá, že tato kombinace tvoří až třetinu případů. V těle se po požití objeví toxická látka kokaetylen, která poškozuje srdce, játra a další orgány. Tato látka byla zjištěna i u zpěvačky Whitney Houston.

Řekněte ne

Ať už budou okolnosti či oslavy jakékoli, vždy máte možnost se rozhodnout a říct jasné a důrazné ne všem náhražkám opravdové radosti. Buďte odvážní a nepřemýšlejte nad tím, jak se na vás budou druzí dívat. Myslete na sebe a nenechte se zatáhnout do hry, ve které může jít o život.

(dak)

Zdroj: 
www.allaboutaddiction.com
www.thefix.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také