Závislost si nevybírá. „Zasahuje“ napříč všemi společenskými vrstvami

Přestože by se mohlo zdát, že se drogová závislost vyskytuje hlavně mezi tzv. příslušníky nižších vrstev, ve skutečnosti tomu tak není. Umístění na společenském žebříčku ale ovlivňuje, po jaké návykové látce sáhneme a jak si ji obstaráme.

Závislost si nevybírá. „Zasahuje“ napříč všemi společenskými vrstvami

Přestože by se mohlo zdát, že se drogová závislost vyskytuje hlavně mezi tzv. příslušníky nižších vrstev, ve skutečnosti tomu tak není. Umístění na společenském žebříčku ale ovlivňuje, po jaké návykové látce sáhneme a jak si ji obstaráme.

Špatné vzory a tlak okolí

Závislost na drogách vzniká u osob z nižší společenské vrstvy nejčastěji vlivem silného tlaku vrstevníků a nepřítomnosti pevného rodinného zázemí a vzorů. Mezi nejvíce užívané návykové látky v této skupině patří:

  • alkohol,
  • cigarety,
  • ilegální pouliční drogy.

U dítěte vyrůstajícího v domácnosti, kde je běžné popíjení alkoholu a kouření, v budoucnu pravděpodobněji vznikne na těchto látkách závislost. Snadnější přístup mladých k ilegálním drogám v některých oblastech s nižší socioekonomickou úrovní podobně zvyšuje riziko jejich užívání v budoucnu.

Léky, které neléčí

U příslušníků střední a vyšší společenské vrstvy se častěji rozvíjí závislost na některých typech léků. V popředí jsou:

  • medikamenty užívané proti bolesti,
  • psychiatrické léky zmírňující úzkost.

Oproti tomu závislost na tabáku v těchto vrstvách již není tak vysoká, a to především díky dostupnější lékařské péči a osvětě upozorňující na důsledky kouření na lidské zdraví.

Peníze a kontakty

Významné je také užívání drog mezi lidmi s nejvyšší socioekonomickou úrovní. Ti mají skrze své kontakty snadný přístup k obstarání si léků na lékařský předpis, stejně jako ilegálních drog. Typické pro tuto vrstvu je pak:

  • experimentování s nejrůznějšími dražšími drogami,
  • nebezpečné je i jejich kombinování s léky, které může být smrtelné.

Závislost na nejrůznějších návykových látkách se vyskytuje napříč všemi společenskými vrstvami. Odbornou pomoc při jejím zvládnutí proto může někdy potřebovat každý z nás. A nezáleží při tom, zda máme hluboko do kapsy, nebo je tomu naopak.

(veri)

Zdroj: www.anchoragedrugtreatment.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také