Buprenorfin si s drogovou závislostí poradí lépe než metadon

Odvykacích substitučních terapií závislých na opiátech je celá řada. Mezi nejznámější patří substituce metadonová a buprenorfinová. Jaký je mezi nimi rozdíl a kterou lze doporučit jako více vhodnou pro závislé na opiátech?

Buprenorfin si s drogovou závislostí poradí lépe než metadon

?

První byl metadon

Rozdíl mezi jednotlivými substitučními terapiemi je především v použité účinné látce. Metadon už je sám o sobě účinnou látkou, buprenorfin se většinou podává i s dalšími pomocnými látkami, které mají za úkol zabránit jeho případnému zneužití. Jako první syntetizovali metadon v roce 1937 němečtí vědci Max Bockmühl a Gustav Ehrhart. Zhruba o deset let později se začal vyrábět průmyslově, nejprve jako analgetikum (lék proti bolesti), časem se však z metadonu stal jeden z nejpoužívanějších přípravků substituční terapie závislostí na opiátech.

Buprenorfin byl naproti tomu objeven až v roce 1960 a k léčbě bolesti se začal využívat v roce 1978. V polovině 90. let 20. století se začal oficiálně používat k substituční a detoxikační léčbě, a to především ve Francii. Od roku 2001 jsou pak léky obsahující buprenorfin a sloužící k substituční léčbě oficiálně registrovány i u nás.

Rozdíly v léčbě

Ačkoliv mají oba přípravky za cíl odvykání závislosti na opiátech, nepoužívají se stejně. Zatímco v západní Evropě je stále ještě hojně používán metadon, v České republice je užívanější terapií buprenorfinová substituce. Buprenorfin, někdy i v kombinaci s naloxonem, který ještě potlačuje opětovný vznik závislosti, má ve srovnání s metadonem relativně nižší riziko zneužití, vzniku závislosti a také vedlejších účinků. Kromě toho má i déletrvající účinky. Navíc ve srovnání přímo s heroinem nebo metadonem je i bezpečnější, protože jsou u něj ovoidní účinky, jako např. útlum dechového centra nebo vnik euforie, velmi potlačeny.

Pozor na alkohol a sedativa

Z tohoto důvodu se jako daleko bezpečnější léčba jeví právě přípravky obsahující buprenorfin. Přesto ale i buprenorfin může být pro závislé nebezpečný, zejména pokud je aplikován nitrožilně – to hrozí zvýšené nebezpečí vzniku infekční endokarditidy – nebo pokud je kombinován se sedativy nebo alkoholem.

(kam)

Zdroje:
www.nyc.gov
www.heroin-detox.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také