Chcete zvítězit nad závislostí? Změňte zažité stereotypy!

V časných stadiích odvykání je důležité odstranit drogu z těla a překonat abstinenční příznaky. Tím ale léčba zdaleka nekončí. Nutnou součástí odvykání jsou preventivní opatření dotýkající se životního stylu, které pomohou snížit pravděpodobnost návratu k drogám.

Chcete zvítězit nad závislostí? Změňte zažité stereotypy!

Relapsy čili „návraty k drogám“ bývají poměrně častou součástí procesu odvykání. Ačkoli mohou vzbuzovat pocity zoufalství a beznaděje, je možné si z nich vzít i poučení. Užívání drog bývá totiž často vázáno na určité situace či místa. Právě zjištění příčin vedoucích k relapsu a jejich odstranění mohou být cenným pomocníkem na cestě životem bez drog.

Naučte se zvládat své potíže zdravým způsobem

Nestíháte v práci? Neprávem na vás křičel šéf? Děje se ve vašem okolí něco zarmucujícího? Možná jste si to dříve neuvědomili, ale právě podobné situace mohly vést k aplikaci povzbuzující dávky drogy. Návykové látky totiž zdánlivě dokážou řešit velké množství nepříjemných problémů. Pokud chcete existovat bez drog, budete se muset naučit čelit životním zvratům zdravějším způsobem. Co může pomoci?

  1. Vybudujte si společenskou síť. Obklopte se lidmi, kteří vás budou podporovat v odvykání.
  2. Hýbejte se. Při sportu se v mozku uvolňuje velké množství chemických látek, včetně endorfinů neboli hormonů štěstí. Čerstvý vzduch navíc léčí duši.
  3. Najděte si nějaké hobby. Naučte se hrát na hudební nástroj, pořiďte si domácího mazlíčka. 
  4. Stanovte si zdravé cíle. Pomohou vám odvrátit pozornost od drog.
  5. Starejte se o své zdraví. Stav tělesné schránky ovlivňuje mozek a vůbec psychiku. 
  6. Naučte se zvládat stresové situace. Vytvořte si rituál, který organismu řekne, že je čas přestat myslet na problémy a na chvíli si vydechnout.

Jak se vyhnout lákadlům 

Odvykání není snadné. Dochází při něm k přestavbě mozkových sítí a mozek na to potřebuje určitý čas. Během tohoto procesu často dochází ke vzniku tzv. cravings neboli silných tužeb po droze, které mohou být předznamenáním relapsu. Bažení po návykové látce často bývá spuštěno něčím, co předtím bylo s drogou neodmyslitelně spojeno. Když se zkusíte těmto faktorům vyhýbat, dá se nástupu cravings částečně zabránit. Obecně je vhodné:

  • držet se dál od lidí, kteří drogy stále užívají,
  • vyhýbat se klubům a barům – na těchto místech je zvýšené riziko, že se s drogou setkáte,
  • dbát zvýšené opatrnosti při užívání léků a při lékařských zákrocích – je dobré své problémy se závislostí probrat s lékaři, aby mohli zvážit správný výběr léčiv.

Nevzdávejte snahy vybudovat si nový způsob života, kde drogy již nehrají žádnou roli. Pokud vám odvykání nebo abstinence dělají problémy, je vhodné se obrátit na adiktologa nebo psychoterapeuta.

(mpr)

Zdroj: www.helpguide.org/articles/addictions/overcoming-drug-addiction.html

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také