Jak přežít Silvestr bez alkoholu a cigaret

Silvestr je bezpochyby den, k němuž alkohol, cigarety, nebo dokonce i jiné drogy téměř neodmyslitelně patří. I pro abstinenty to tedy může být jeden z nejnáročnějších dnů v roce. Zvládnout ho však mohou bez ztráty kytičky i ti, kteří se pro abstinenci právě rozhodli.

Jak přežít Silvestr bez alkoholu a cigaret

Jde to i střízlivě

Pokud letos chcete Silvestra oslavit střízliví nebo byste rádi pomohli někomu blízkému zvládnout konec roku bez alkoholu či cigaret, můžete využít některý z následujících deseti tipů:

  1. Pamatujte, že cílem oslav není konzumace alkoholu. Využijte konec roku raději jako příležitost ke strávení času se svými přáteli a rodinou.
  2. Nechoďte sami. Pokud se chystáte někam, kde bude k dispozici alkohol, vezměte si s sebou někoho, komu věříte, a běžte s ním. Důležité je, aby váš společník věděl o vašem rozhodnutí abstinovat a podpořil vás v něm.
  3. Připravte si krizový plán. Je dobré mít předem připravenou odpověď na chvíli, kdy vám někdo podá skleničku. Pokud si nejste jisti, že bude stačit pouhé „ne“, připravte si i alternativní odpověď.
  4. Dobře si vyberte, kde budete oslavovat. Volte hlavně takové akce, kde drogy a alkohol nebudou hlavní a jedinou náplní zábavy.
  5. Slavte se střízlivými přáteli. Určitě znáte spoustu lidí, kteří nepijí. I na oslavách je můžete vyhledat a trávit s nimi čas, bavit se budete stejně, ne-li více!
  6. Pečujte o sebe. Období svátků je pro některé osoby velmi stresující. Pamatujte na to a nenechte se ovlivnit okolním shonem.
  7. Nevyčítejte si neúspěch. Pokud nevydržíte a přece jen si dáte pár skleniček nebo cigaretu, neubíjejte se tímto přešlapem. Obojí ale odložte hned, jak to bude možné. Následně si pak o své chybě promluvte s někým blízkým nebo s odborníkem. Pamatujte, že jeden přešlap není důvodem k tomu, vzdát celou cestu! 
  8. Jezte zdravě. Vánoční svátky nás lákají k nezdravému stravování. To následně může vést k výčitkám. Únik pak mohou někteří hledat v alkoholu a tabáku, zvláště na Silvestra. Dbejte proto na zdravou stravu během celých Vánoc a budete mít klid.
  9. Odměňte se. Pokud jste vydrželi zůstat střízliví, udělejte si po Novém roce radost něčím, co máte rádi.
  10. S předsevzetím buďte opatrní. Změnit něco zásadního ve svém životě v noci z 31. prosince na 1. ledna je velmi náročné. Pokud chcete být střízliví, začněte už nyní, a až dosáhnete konce roku, budete už mít kus práce za sebou.

Slavit Silvestra, Vánoce, narozeniny či jiné události bez alkoholu a drog je pro spoustu lidí běžnou záležitostí. Pamatujte, že i střízlivost může být zábavná a není důvod se za ni stydět.

(krif)

Zdroj: https://www.narconon.org/blog/drug-addiction/10-tips-for-a-drug-and-alcohol-free-new-year/

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 13
Sdílení a tisk

Čtěte také