Jak zvítězit nad závislostí. Díl III. – Odolejte vábení drog

Pokud jste v odvykacím procesu zvládli udělat první krůčky, jste na dobré cestě k lepší existenci. Stíny minulosti však číhají na každém rohu a odolat pokušení není snadné v žádné fázi odvykání. Proto je vhodné udělat v životě několik rezolutních změn.

Jak zvítězit nad závislostí. Díl III. – Odolejte vábení drog

Pravidelné užívání omamných látek ovlivňuje zapojení nervových buněk v mozku. Jakmile přestanete drogy brát, mozek si uvědomí, že něco není v pořádku. Začne „svoji dávku“ vyžadovat, aby mohl obnovit nervové okruhy, které byly vytvořeny a zesíleny během závislosti. Stav je nejhorší ihned po odnětí drogy, ale negativní pocity přetrvávají i dlouhou dobu po tomto kroku. 

Dejte sbohem starému životu

Pro úspěšné odvykání je důležité zbavit se tzv. spouštěčů. Jedná se o situace, místa i osoby, které nějak souvisely s užíváním omamných látek. Mozek se totiž při setkání se spouštěči začne drog velmi intenzivně dožadovat a tomuto silnému nutkání se pak velmi těžko odolává. Co byste tedy měli udělat?

  1. Ukončete rizikové známosti. Zejména ty, které jakkoliv souvisely s užíváním drog. Obklopte se lidmi, kteří vás v odvykání podporují a budou s vámi sdílet život, ve kterém pro omamné látky není místo.
  2. Vyhýbejte se všem oblastem, které souvisí s drogami, především s jejich prodejem. Seznam takových „adres“ je velmi pestrý a pro každého unikátní. 
  3. Odstraňte předměty, které vám připomínají „starý“ život. Může se jednat například o mobilní telefon či oblečení. Je velmi důležité zbavit se vzpomínek, které by se vám mohly vybavit v blízkosti těchto věcí.
  4. Pokud vás minulost přece jen dožene, nevzpomínejte jen na příjemné pocity navozené drogou. Vybavte si také všechny problémy, bolesti a utrpení, které vám závislost způsobila.

Odvykejte aktivně

  • Činnost. Zaměstnejte mozek, aby méně toužil po chybějící droze. Baví vás čtení, sledování filmů nebo nějaký sport? Nic vám nebrání zapojit se do mnoha aktivit na vlastní triko nebo ve skupině více lidí.
  • Komunikace. Mluvte o závislosti. Nebojte se opakovaně hovořit i o svých pocitech. Otevřete se ostatním lidem, uleví se vám a lépe pochopíte vlastní pocity, touhy a přání.
  • Dobrá nálada. Snažte se vnímat věci pozitivně. Fyzické nepohodlí a negativní emoční stavy častou vedou zpět do spárů závislosti. Ať se děje cokoliv, vždy by mohlo být ještě hůře. Proto je dobré radovat se i z maličkostí a jakýchkoliv pokroků.

Odvykání dříve nebo později přinese úspěchy a uleví vám od neustálého vábení drogy. Do té doby však odolejte pokušení odstraněním všeho, co souviselo se starým životem, a začněte si budovat šťastnější a zdravější existenci. 

Přečtěte si také první a druhý díl našeho seriálu.

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 8
Sdílení a tisk

Čtěte také