Naše pomoc blízké osobě při léčbě závislosti

Léčba závislosti je náročná nejen pro závislého, ale i pro jeho blízké a jeho okolí. Aby byla léčebná terapie u takového jedince úspěšná, je nutné při ní nastavit pevné hranice a nezapomínat ani sám na sebe. Bohužel to není snadná cesta. Co je tedy při léčbě závislosti nejdůležitější?

Naše pomoc blízké osobě při léčbě závislosti

Pomoc rodiny ano, ale má své hranice?

Závislost někoho z rodiny může i u ostatních rodinných příslušníků vyvolávat negativní emoce. Může vést k nadměrné úzkosti, vystupňovaným obavám, nebo dokonce k výbuchům vzteku. Aby rodina mohla svému blízkému, který trpí závislostí, pomoci, musí se s touto novou, emočně náročnou situací napřed vyrovnat. Jen tak mu může být nápomocná na cestě k uzdravení. Zásadní je neutvrzovat závislého v jeho nesprávném jednání. Nepůjčovat mu peníze, nepřehlížet drobné krádeže a v žádném případě za závislého „nežehlit“ jeho průšvihy. Ochrana před následky závislému člověku většinou nepomáhá, naopak. Nevyspělé vzorce jeho chování se tím ještě více prohlubují. I závislý člověk se musí naučit nést odpovědnost sám za sebe.

Závislí lidé mohou někdy zranitelnosti vlastní rodiny zneužívat. Záměrně vyvolávají konflikty, kterými si později vytvářejí alibi pro užívání drog. Je důležité, aby rodina dokázala takové momenty rozpoznat a úspěšně jim čelit. 

Odvykání je proces

Blízcí závislého se často mylně domnívají, že po ukončení léčby je problém odstraněn. To však rozhodně nemusí být pravda. U člověka trpícího závislostí může přijít kdykoliv zlom a on se může k užívání drog vrátit. Závislý člověk bývá i po léčbě velmi křehký, proto potřebuje podporu a pochopení.

Jak se tedy zachovat, pokud někdo z rodiny trpí závislostí?

  • Zjišťujte si fakta sami, nespoléhejte na to, co vám říká závislý,
  • pamatujte, že k řešení vzniklé situace můžete výrazně přispět, pokud budete k závislému zachovávat pozitivní přístup,
  • podporujte všechny léčebné aktivity, které mohou závislému pomoci,
  • naučte se brát lásku k závislému členu rodiny jako oboustranný vztah, do něhož patří i disciplína a spravedlnost,
  • v případě potřeby neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Rodina by ve svém přístupu měla být jednotná a pevná. Nejdůležitější je stanovit závislému jedinci pevné hranice a povzbuzovat ho k samostatnému řešení. I když se tento způsob může závislému nejdříve jevit jako nečekané odmítnutí, dlouhodobě jde o jedinou správnou cestu k úspěšné léčbě.

(krif)

http://naranonga.com/files/NarAnon_Family_Guide_e2.pdf

http://podaneruce.cz/co-delat-blizky-zavislost/

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také