Nebezpečné zneužívání opioidů aneb Když se z léčby stane závislost

Opioidní analgetika patří mezi léky, které jsou s úspěchem využívány k léčbě dlouhotrvající silné bolesti. Mohou však vyvolávat také pocity blaženosti a euforie, pro které mohou být nebezpečně zneužívány.

Nebezpečné zneužívání opioidů aneb Když se z léčby stane závislost

Problémy doma i v práci

Závislost na opioidních analgetikách vede k potřebě neustálého zvyšování dávky, dotyčný se myšlenkou na lék zaobírá čím dál tím častěji a analgetikum se postupně stane středobodem jeho života. Ve snaze opatřit si další dávku látky se nezřídka dopouští nelegálních aktivit, například krádeží či padělání receptů. Jeho rodina, zaměstnání a koníčky jako by přestaly existovat. Pokud se závislému jedinci nepodaří lék včas obstarat, rozvíjí se velmi nepříjemné abstinenční příznaky. Mezi ty patří:

  • podrážděnost, úzkost a nespavost,
  • slzení a sekrece z nosu,
  • zívání,
  • opocení a husí kůže,
  • křeče v břiše a průjem,
  • nevolnost a zvracení.

Nebezpečná manipulace

Ve snaze zvýšit euforické účinky opioidních analgetik někteří lidé s léky manipulují a užívají je jiným způsobem, než je obvyklé. Mohou je například drtit a šňupat nebo aplikovat injekčně. Pokud však jde o formu léku s postupným uvolňováním či prodlouženým účinkem, může se při jeho zneužití do organismu uvolnit v jednom okamžiku dávka, která by se jinak uvolňovala po dobu mnoha hodin. Existuje tak obrovské riziko předávkování a závažných zdravotních komplikací, jako je zástava dechu a upadnutí do bezvědomí. Předávkování, které hrozí také při kombinování tohoto typu léků s jinými tlumivými látkami včetně alkoholu, může skončit i úmrtím.

Riziko pro těhotné i řidiče

Užívání opioidních analgetik bez lékařské kontroly může vést k takovým potížím, jako je urputná zácpa, ospalost a zmatenost. Zvláště rizikové jsou opioidy pro novorozence matek, které byly na lécích závislé během těhotenství. Zneužívání opioidů stojí také za nemalým počtem dopravních nehod, z nichž některé končí tragicky.

Možné zdravotní důsledky zneužívání opioidů mohou být podobně jako narušené rodinné vztahy a problémy v zaměstnání důvodem k zahájení léčby závislosti. S tou pomůže psychiatr, který má s danou problematikou potřebné zkušenosti.

(veri)

Zdroje:
www.addictionsandrecovery.org
www.drugabuse.gov

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také