Sto a jeden důvod, proč lidé užívají drogy

Pohnutek ke konzumaci více či méně legálních drog existuje nesčetně. Zdaleka přitom neplatí, že za užíváním omamných látek stojí pouze osobní problémy nebo nuda. Čím jsou tedy drogy pro své uživatele tak atraktivní?

Sto a jeden důvod, proč lidé užívají drogy

1. Dostat se do nálady

Jednou z žádaných vlastností řady drog včetně alkoholu je jejich schopnost dostat spotřebitele do příjemného stavu povznesené nálady či přímo euforie. Navodit si takovou náladu lze pochopitelně i jinými způsoby, například tancem, sportem či sexem. Tyto aktivity však vyžadují více vlastní energie a užití drogy je oproti nim rychlejší cestou, jak povzneseného stavu dosáhnout.

2. Prozkoumat sebe sama

Dalším důvodem k užití psychoaktivní látky může být snaha o hlubší prozkoumání sebe sama tak, jak to běžnými prostředky nelze. Mezi jedince, kteří tímto způsobem experimentují či v minulosti experimentovali, patří mnoho umělců. K výpovědi o jejich zkušenostech máme proto přístup i my, a to skrze písně, obrazy či filmy.

3. Ulevit si

Odborníci se s pravidelným užíváním omamných látek nezřídka setkávají u psychicky, ale také tělesně nemocných. Tito jedinci drogu více či méně vědomě berou jako určitou formu samoléčby. V mnoha případech totiž dokáže přechodně potlačit příznaky, které jsou s nemocí spojeny. Následkem je však vznikající závislost na návykové látce se všemi svými nepříznivými důsledky.

4. Zbavit se zábran

Pro řadu lidí je představa prvního rande bez sklenky alkoholu téměř nepředstavitelná. Snížení zábran a zahnání nervozity představuje pro nesmělé jedince výhodnou vlastnost alkoholu či jiných drog.

Mnoho umělců požívalo psychoaktivní látky při hledání inspirace, bojovníkům drogy dodávaly potřebnou odvahu a zvyšovaly toleranci k bolesti, sportovcům umožňovaly podávat ohromující výkony. Tyto a mnohé další důvody však často vedou k pravidelné konzumaci návykové látky a k rozvoji nebezpečné závislosti.

(veri)

Zdroj:
http://adiktologie.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také