Závislost na opioidech: u žen jsou tendence častější

Sarah, matka čtyř dětí a pracovnice u soudu, nikdy neměla potíže se zákonem. Její otec byl policista, a i proto se vždy vyhýbala drogám a alkoholu. Navíc její práce vyžadovala absolutní bezúhonnost. Vše změnila až autonehoda.

Závislost na opioidech: u žen jsou tendence častější

Poté, co do auta Sarah narazil opilý řidič, utrpěla žena poranění míchy a některých nervů. Následkem toho se u ní začaly objevovat migrény a neutišitelné bolesti. Lékaři vše nejdřív řešili obstřiky, kvůli nákladnosti léčby však časem přešli na terapii opioidy. Sarah musela kvůli svému stavu opustit práci a zůstala doma s dětmi. Po čase si začala všímat, že vinou léků nemá tolik energie ani zájmu věnovat se rodině. Cítila, že se její reakce i přemýšlení zpomalují. Celou dobu si však říkala, že dělá vše podle doporučení lékaře, a musí to tedy být v pořádku. 

Nemožnost přestat

Pár let po nehodě se Sarah narodilo další dítě. Nebyla ale schopná být takovou matkou, jakou byla kdysi. Cítila se kvůli tomu mizerně, a proto zkoušela přestat brát opioidy. Ovšem již po 12 hodinách bez léků se ocitla ve stavu, jako by na ni lezla chřipka. Pocit nemoci odezněl, až když si vzala lék. Tehdy jí naplno došlo, že něco není v pořádku. Za lékařem se ale jít bála. Cítila se zahanbeně a taky se obávala reakce okolí.

Dobrý konec není samozřejmostí

Věci se ale brzo vymkly její kontrole. Aby byla schopná zaplatit stále narůstající množství léků, které potřebovala alespoň k základnímu fungování, dávala věci do zastavárny. Když to nestačilo, odnesla tam i šperky, které ukradla své matce. Jak to dopadlo? Jej rodiče obvinili z krádeže jejího manžela. Sarah se za něj ale postavila a přiznala všechny své problémy, včetně závislosti. Po rozhovoru se svou rodinou Sarah nakonec začala se substituční terapií a se závislostí nadále úspěšně bojuje.

Ženy v nebezpečí  

Ženy mají obecně vyšší riziko vzniku chronické bolesti, a proto jsou jim také častěji předepisovány léky na bázi opioidů. Navíc jsou kvůli jinému hormonálnímu složení náchylnější ke vzniku závislosti než muži. Podle výzkumů se u nich také častěji než u mužů vyskytují silné touhy užít drogu. Je i více pravděpodobné, že budou léky na bázi opioidů užívat na úlevu od úzkosti nebo stresu.

Jak výše uvedený příběh ukazuje, závislost může vzniknout i zcela nenápadně a u kohokoliv. Pokud jste v podobné situaci nebo ji pozorujete u někoho ve svém okolí, neváhejte se poradit s lékařem.

(mpr)

Zdroj: www.webmd.com/mental-health/addiction/news/20170607/opioid-addiction-women

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také