Deprese a závislost k sobě mají blízko

Deprese je vyčerpávající duševní onemocnění. Přičteme-li závislost na drogách nebo alkoholu, její příznaky se významně zhoršují. Není tedy třeba řešit oboje současně?

Deprese a závislost k sobě mají blízko

Deprese je fyzický a emocionální stav, který může mít dopad na všechny aspekty života. Těžká forma znemožňuje člověku vyrovnat se prakticky s čímkoliv. Deprese a duševní poruchy vůbec jsou často spojeny s užíváním návykových látek. Kombinace závislosti a deprese může narušovat fyzickou i emocionální stabilitu osoby, její vztahy, rodinný i pracovní život.

Jak nemoc poznáte 

Odpovězte upřímně na následující otázky. Pokud bude převažovat odpověď „ano“, zamyslete se nad svým duševním stavem.

 1. Je pro vás těžké soustředit se na práci?
 2. Ztratili jste zájem o své záliby?
 3. Máte problém usnout nebo spíte extrémně hodně?
 4. Jíte výrazně více či méně než dřív?
 5. Cítíte se smutně a úzkostlivě?

Lidé s depresí často také mívají problém přinutit se k základní hygieně, cítí se bezcenně a mohou pomýšlet na sebevraždu. Některé epizody deprese mohou souviset s jinými duševními chorobami. Nástup nemoci pak může vyvolat zneužívání drog nebo alkoholu. Třídění nesčetných problémů a pocitů spojených s depresí je vždy úkol pro trénované profesionály.

Ruku v ruce 

V minulosti se nahlíželo na závislost a depresi jako na dva oddělené a nesouvisející problémy. Existuje zde však úzká souvislost. Více než polovina lidí, kteří vstupují do odvykacích center, trpí zároveň depresí. Tyto osoby se nemohou vyrovnat se změnou životního stylu a emocionálními problémy, proto se mohou uchýlit k nadměrnému pití alkoholu nebo nelegálním drogám. Pokusy o samoléčbu deprese se nesetkávají s úspěchem. Úleva od příznaků je pouze chvilková a pomíjivá. Drogy a alkohol naopak ve finále depresi prohloubí. Pořadí problémů se ale může i obrátit. Požívání alkoholu a drog je schopné vyvolat těžkou depresi. Oba problémy jsou vyvolány stejnou částí mozku. I rizikové faktory pro obě onemocnění jsou totožné – časté vystavení stresu, trauma, genetické predispozice a podobně.

Léčí se obě potíže zároveň

Je důležité rozpoznat závislost i depresi současně a oba problémy řešit najednou. Bez léčby deprese je vysoká pravděpodobnost návratu k užívání drog nebo alkoholu.

 1. Prvním krokem je detoxikace. Je bezpečnější, je-li provedena ve specializovaném středisku pod lékařským dohledem.
 2. Jakmile je droga/alkohol z organismu pryč, pacient projde komplexním psychiatrickým vyšetřením. To zajistí každému individuální plán léčby.
 3. Následně je zahájena léčba závislosti i deprese.
 4. Pacient se naučí žít bez drog/alkoholu.
 5. Je vypracována strategie prevence návratu k užívání návykové látky.
 6. Vytvoří se plán následné péče.

Současná léčba deprese a závislosti poskytuje závislému člověku nejlepší příležitost k vytvoření zdravého a produktivního života bez extrémních emocí a závislosti. Trpíte-li těmito problémy, rozhodně vyhledejte pomoc odborníka.

(dos)

Zdroj: https://www.recoveryconnection.com/addiction-resources/addiction-mental-health-disorders/addiction-depression-treatment/
Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 5
Sdílení a tisk

Čtěte také