Deset důvodů, proč se začít léčit se závislostí

Jakkoliv by si okolí přálo, aby se závislý člověk odpoutal od své drogy, krok k tomu, aby vyhledal léčbu a začal žít znovu a lépe, je jen a pouze na něm. Čím ho motivovat, aby překonal nástrahy odvykání?

Deset důvodů, proč se začít léčit se závislostí

Možná máte pocit, že droga vám zrovna teď nějakým způsobem pomáhá a že měnit tento stav nechcete nebo na to prostě nemáte sílu. V takovém okamžiku je dobré připomenout si některé z důvodů, proč je lepší se závislosti jednou provždy zbavit.

1. Život 

Předávkování, autonehody, úrazy a sebevraždy lidí pod vlivem návykových látek, jistě si vzpomenete i na konkrétní osudy, o kterých jste slyšeli z televize. Nemyslete si, že jste opatrnější a že vám se to stát nemůže.

2. Rodina

Usmířit se s dětmi, sourozenci či rodiči může být během na dlouhou trať, ale prvním krokem k obnovení vztahu je léčba. A dobrým signálem pro obnovení důvěry pak vaše schopnost se závislostí bojovat.

3. Duševní stav

Pokud někde v sobě máte schované psychické potíže, droga nebo alkohol je vždy odhalí. Jak se s užíváním drogy postupně mění struktura mozku, problémy postupně vyplavou na povrch. Droga je rozhodně neřeší, ale naopak jejich řešení odsouvá na neurčito.

4. Partner

I když soužití poškodily ztráta důvěry, zlost a tajnůstkaření spojené se závislostí, pokud váš partnerský vztah přestál i tuto zkoušku, dejte šanci jeho nápravě.

5. Dlouhodobé zdraví

Všechny drogy postupem času poškozují orgány. I když zatím nic nepozorujete, závislost si svoji daň nakonec vybere. Fyzické cvičení a léčba však mohou napáchané škody i úplně zvrátit.

6. Svoboda

Většina omamných látek je ilegální. Už jen jejich vlastnění vás může přivést do vězení. Dalším rizikem jsou důsledky užívání drog – tedy například řízení pod vlivem, urážky, vandalismus. I to může vést ke střetu se zákonem.

7. Pohodlí

Kolik času trávíte skrýváním své závislosti, kocovinou, omlouváním průšvihů způsobených pod vlivem? Léčba může být zpočátku nepříjemná a náročná, ale postupně vám bude mnohem lépe.

8. Cíle

Svatba, dobré zaměstnání, studium. Závislost vás omezuje v dosažení všech vašich cílů, i když se to tak zpočátku nemusí zdát.

9. Pověst

Většina lidí závislost nedokáže moc dobře skrýt, obzvlášť ne před svými nejbližšími. Získat znovu důvěru trvá dlouho, a proto je nejlepší začít na tom pracovat co nejdříve.

10. Finance 

Spočítali jste si, kolik vás drogy stojí? O kolik jste přišli jejich financováním, absencí v práci či pokutami a dluhy? Zamyslete se nad tím, co byste si za tyto peníze mohli pořídit nového.

(mir)

 

Zdroj: https://theoakstreatment.com/drug-rehab/quit-abusing-substances/

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 3
Sdílení a tisk

Čtěte také