Drogová závislost jako spouštěč psychických nemocí

Dobré duševní zdraví je obvykle zároveň známkou správného životního stylu. Existují však i negativní vlivy, které dokážou jeho rovnováhu narušit. Mezi ně patří i drogová závislost.

Drogová závislost jako spouštěč psychických nemocí

Účinky drog na psychiku jsou jak krátkodobé, tak dlouhodobé. Krátkodobý efekt jejich užívání je většinou očekávaný a přináší libé pocity. Někdy se při něm ale mohou vyskytnout také některé nežádoucí účinky, které ve většině případů vymizí, jakmile droga přestane v těle působit. Drogy však mnohdy mají na psychiku i dlouhodobý dopad. Leckdy odhalí i psychickou poruchu, která byla dlouho skryta.

Krátkodobé účinky drog na psychiku

  • Úzkostná porucha − při užití drogy se může u narkomanů vyskytnout záchvat paniky. Úzkost doprovází zvýšený srdeční tep, třes, pocení nebo dušnost. Může se dostavit i pocit ztráty kontaktu s realitou a odcizení se okolí.
  • Psychóza − psychoaktivní drogy mohou způsobit takzvané bludy. Při nich má jedinec zkreslené vnímání reality a věří věcem, které nejsou pravdivé. Výjimečné nejsou ani halucinace, kdy závislý slyší nebo vidí nereálné věci.
  • Porucha nálady − místo libého pocitu se mohou dostavit deprese, neklid, podrážděnost, nebo naopak impulzivní chování a mánie.

Dlouhodobé psychické poruchy

Užívání drog může vyvolat také skrytá duševní onemocnění, o kterých nemusel mít závislý do té doby ani tušení.

  • Extáze a deprese − extáze zvyšuje v mozku dostupnost hormonu serotoninu, a vyvolává tak pocit euforie. Při častém užívání extáze se jeho zásoby mohou snížit natolik, že jeho nedostatek způsobí deprese. 
  • Konopí a schizofrenie – schizofrenie je vážné duševní onemocnění, které způsobuje, že postižený jedinec slyší v hlavě hlasy a věří, že se jej ostatní snaží ovládat a škodit mu. Výzkumy ukazují na jasnou vazbu mezi lidmi se schizofrenií a užíváním konopí, a to především u mladších lidí a jeho pravidelných kuřáků.
  • Dvojitá diagnóza – stav, kdy je u závislého současně přítomna psychická porucha a drogová závislost, označujeme jako dvojitou diagnózu. Nemusí však být hned jasné, která z nich se u něj objevila jako první. Lidé s psychickou poruchou totiž někdy užívají drogy ke zvládnutí chaosu a negativních emocí.

Nejlepším způsobem, jak předcházet psychickým poruchám, je drogová abstinence. Pokud jste už ale s jejich užíváním začali a cítíte, že něco není v pořádku, ať už po vaší fyzické, či psychické stránce, vyhledejte odbornou pomoc.

(dzit)

http://www.drugs.ie/drugs_info/about_drugs/mental_health/

 

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 8
Sdílení a tisk

Čtěte také