Jak zvítězit nad závislostí. Díl II. – Vstříc lepšímu životu

Pokud jste se právě úspěšně zbavili drogové závislosti, gratulujeme! Jenomže tenhle nepřítel se jen tak snadno nevzdává. Občas se bude snažit nabourat váš nový život. Naučte se proto zvládat každodenní stres a vybudujte si pevné zázemí – to bude vaše hlavní obrana.

Jak zvítězit nad závislostí. Díl II. – Vstříc lepšímu životu
  • Najděte si nové koníčky. Vyzkoušejte něco, o čem jste do této doby zatím jenom snili, a probuďte v sobě kreativitu a fantazii.
  • Pořiďte si malého společníka. Péče o zvíře s sebou přináší odpovědnost, která pomůže lépe zvládat kritické okamžiky. Mazlíček na oplátku naplní váš život svojí oddanou láskou.
  • Zapojte se do komunity. Podělte se o své zkušenosti a zážitky s lidmi, kteří se také vyléčili ze závislosti. Pokud si věříte, staňte se dobrovolníkem bojujícím proti drogám. Vaše osobní zkušenost může pomoci odradit mladé lidi od experimentů s omamnými látkami.
  • Stanovte si rozumné cíle. Teď, když jste se zbavili stínů minulosti, můžete začít budovat kariéru, najít si životního partnera nebo zlepšovat své zdraví.
  • Nezapomínejte na sebe. Pravidelné cvičení, dostatečný spánek a zdravé stravovací návyky  vám pomůžou se zvládáním každodenního stresu. Čím více o sebe budete pečovat, tím menší bude riziko recidivy.

Uvolněte se, prosím

I když jste se úspěšně vymanili ze spárů závislosti, nikdo vám nezaručí, že je to navždy. Chuť na drogu se nejčastěji objevuje ve stresových situacích, tedy při depresi, frustraci či hněvu. Na tyto těžké zkoušky se musíte předem připravit. Pohádali jste se s někým? Připadá vám, že se nic nedaří? Máte chuť se vším praštit? Závislost čeká právě na tyto vypjaté momenty, aby vás mohla znovu ovládnout. Nedovolte jí to, obrňte se proti stresu silnou vůlí a relaxačními cvičeními.

  • Zklidnění. První pomocí je zhluboka dýchat a zavřít oči. V duchu si představte něco, co vás uklidní. Je úplně jedno, zda se jedná o hezkou vzpomínku, vysněné místo, či osoby, které máte rádi.
  • Pohyb. Fyzické cvičení uvolňuje endorfiny, hormony dobré nálady, které mírní duševní napětí a zlepšují náladu. Když se cítíte mizerně, pohyb je skvělou volbou ke zlepšení stavu. Pokud venku svítí slunce, neváhejte a vyrazte na procházku. Nadechněte se čerstvého vzduchu a pokochejte se pohledem do přírody.
  • Relaxace. Jóga a meditace jsou také skvělým způsobem, jak zmírnit stres. I v klidu domova si můžete navodit pohodovou atmosféru. Pohrajte si se svým mazlíčkem, pusťte si oblíbenou hudbu nebo se podívejte na hezký film.
  • Zábava. Pokud se cítíte osamoceni, zavolejte svým přátelům a něco podnikněte.

Život je jako jízda na horské dráze. Chvíli jste nahoře, chvíli zase dole. Pokud jste se zbavili drogové závislosti, nacházíte se na úplném vrcholu – nedovolte stresu a každodenním problémům, aby vás stáhly zpátky dolů. Nahoře je totiž mnohem příjemněji a škrábat se po pádu zase zpátky rozhodně není jednoduché.

(holi)

Zdroj: www.helpguide.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také