Počet lidí závislých na návykových látkách v roce 2008 vzrostl

V loňském roce se v ambulantních zdravotnických zařízeních léčilo přes 42 600 uživatelů návykových látek. Oproti roku 2007 vzrostlo toto číslo o jedno procento. Počet pacientů s poruchami způsobenými užíváním alkoholu zůstal téměř stejný jako v loňském roce.

Počet lidí závislých na návykových látkách v roce 2008 vzrostl

Oproti tomu vzrostl počet poruch způsobených užíváním tabáku, a to o více než 37 %.

Mladí a nerozumní

Nejvíce léčených mužů i žen patřilo do věkové skupiny od 20 do 39 let. Oproti roku 2007 bohužel také došlo k nárůstu zneužívání návykových látek ve stejné věkové kategorii. Tento nárůst se týkal užívání alkoholu i ilegálních drog.

Alkohol jako stálé nebezpečí

Největší počet pacientů byl léčen kvůli problémům s nadužíváním alkoholu. Počet případů spojených s alkoholem se od loňského roku výrazně nezměnil. Dle statistických údajů mají problémy s alkoholem nejvíce lidé v Moravskoslezském, Pardubickém a Zlínském kraji. Naopak nejméně léčených je z Jihočeského a Karlovarského kraje. V roce 2008 bylo přesně 9 563 pacientů s problémy vyvolanými alkoholem hospitalizováno v psychiatrických léčebnách či odděleních. Z toho bylo téměř 70 % mužů. Na tuto diagnózu zemřelo v roce 2008 celkem 98 osob.

Muži versus ženy

Mužům patří ve statistikách zneužívání návykových látek vyšší příčka, ať už mluvíme o alkoholu, či nelegálních drogách. Výjimku tvoří skupina sedativ a hypnotik, která jsou více užívána a zneužívána ženami.

Je Praha zkažené město?

V hlavním městě Praze je očividně nejvyšší počet závislých a léčených. Musíme ale vzít v potaz také to, že pacienti nejsou sledováni podle své adresy, ale podle adresy zdravotnického zařízení. Jistě se stává, že pacient z jižních či severních Čech je léčen právě v Praze. Hned za Prahou se ocitl Plzeňský kraj. Na opačném pólu žebříčku se umístily Zlínský, Jihočeský a Pardubický kraj.

Substituční léčba

V roce 2008 absolvovalo substituční léčbu 1 375 osob, a to ve věkové skupině od 15 do 54 let. Proti předchozímu roku stoupl počet pacientů užívajících tuto léčbu téměř o 30 procent. Informace o počtu léčených lze získat z Národního registru uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek, který v České republice funguje od května roku 2000.

(tek)

Zdroj:
ÚZIS ČR, Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, č. 48/2009, Praha 15. 9. 2009

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také