Závislost hrozí i po ukončení léčby. Buďte ve střehu

Závislost na návykových látkách je problém, kterému musíte čelit celý život. Pokušení na vás číhá i po zdárném ukončení léčby. Poradíme, jak zabránit opětovnému návratu k drogám a riziko snížit na minimum.

Závislost hrozí i po ukončení léčby. Buďte ve střehu

Rozhodnete-li se skoncovat s návykovou látkou, zpočátku se intenzivně soustředíte na dodržení abstinence. Všechno ostatní se musí bezpodmínečně podřídit. Časem už vše zvládáte lépe, dáváte si život do pořádku. Už nepotřebujte intenzivní léčbu. Myslíte si, že máte problém pod kontrolou. Ale může nastat okamžik, kdy si řeknete, že pro jednou se přece nic nestane. A povolíte. A pak znovu. A znovu.

I po úspěšné léčbě vám hrozí, že závislosti opět podlehnete. Neberte to na lehkou váhu. Přece nezahodíte úsilí, které jste museli vynaložit při léčbě. Neriskujte kvůli jednorázovému pocitu uspokojení zdraví a život.

 Co dělat, aby vás droga zase nedostala

  1. Dodržujte plán léčby. Sledujte své touhy a potřeby. Může se vám zdát, že jste se úplně uzdravili. Že už nemusíte vyvíjet úsilí a snažit se zůstat „čistí“. Nenechte se mýlit. Raději dál navštěvujte svého terapeuta, docházejte na skupinová sezení, užívejte předepsané léky. Riziko opětovného propadnutí závislosti se výrazně sníží.
  2. Vyvarujte se rizikových situací. Je-li to možné, nevracejte se do míst, kde jste drogy užívali. Vyhýbejte se lidem, kteří vás s drogami spojují.
  3. Myslete optimisticky. Uvědomte si, co jste získali, když jste se drog zbavili. Nemyslete na ně jako na upírané potěšení. Schválně – jaké výhody vám přinesla abstinence?
  4. Nenechte se zviklat. I při abstinenci se mohou objevit závažné problémy. S čistou hlavou bude snazší je vyřešit, srovnat se s nimi. Návrat k drogám rozhodně není řešením, potíže to spíše prohloubí.
  5. Okamžitě vyhledejte pomoc, pokud znovu užijete návykovou látku. Nezlehčujte situaci. Odborník vám pomůže tuto epizodu překonat a nepropadnout závislosti naplno.

Důležitá je podpora, ne výčitky

Máte mezi svými blízkými někoho, kdo bojuje se závislostí? Chcete mu pomoci?

  • Důležitá je zejména komunikace a podpora.
  • Snažte se nepřivádět ho do situací a míst, které má spojené s užíváním návykové látky. I různé večírky bývají mnohdy zrádné.
  • Naslouchejte. Pracujte na kvalitním zázemí a vzájemném vztahu.
  • Při podezření, že se problém s drogami vrátil, se s odborníkem poraďte o dalším postupu. Agresivní chování a zvyšování hlasu rozhodně nejsou namístě.

Závislost bude větší či menší součástí vašeho života nejspíš už navždy. Časem bude snazší s ní bojovat, nikdy však nemůžete polevit. Pozor si dávejte hlavně v náročnějších životních situacích. I ty však zvládnete lépe s čistou hlavou.

(dos)

Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také