Závislost hrozí i seniorům. Na počátku často stojí léky na bolest

Po dlouhém přesvědčování se sedmdesátník Edvard rozhodl léčbu v odvykacím středisku zkusit. Předtím však léta nechtěl ani slyšet o vysazení léků, které mu pomáhaly udržet bolest na uzdě a zřejmě nabízely i něco víc. Edvardův příběh je důkazem, že závislost na návykových látkách včetně léků se může rozvinout v každém věku.

Závislost hrozí i seniorům. Na počátku často stojí léky na bolest

Edvard pracoval celý život jako firemní právník a s návykovými látkami nikdy neměl nejmenší problém. Všechno začalo znenadání. Pár měsíců poté, co si začal užívat důchod, napadl virus jeho levé ucho. Infekce se zkomplikovala. I když se ji podařilo zvládnout, v krátké době přišel Edvard o polovinu sluchu a neustále ho trápila silná bolest.

Vzniklé problémy měla vyřešit operace. Ta se sice povedla, ale bolest časem zesílila. Lékaři proti ní nasadili oxykodon, lék ze skupiny opioidů. Bolest konečně ustoupila.

Myslel jen na další dávku

Vyhráno však Edvard neměl. Po čase se bolest začala opět zhoršovat. Lékaři proto zvýšili dávky opioidů. A pak znovu a znovu. Následky na sebe nenechaly čekat.

U kdysi usměvavého pána plného života se začaly projevovat zmatenost a deprese. Nebyl schopen přemýšlet nad ničím jiným než nad další dávkou léku. Navíc ho pořád, navzdory silným lékům, sužovala bolest.

Edvardův život se ocitl v troskách, nebyl ani schopen vyjít z domu. Věděl, že něco není v pořádku, i když se vždy snažil dodržovat dávkování předepsané lékařem.

Spadnout do drogové pasti je snadné

První týden v odvykacím zařízení se Edvard pouze snažil vypořádat s abstinenčními příznaky z odnětí drogy – nevolnostmi, zvracením a bolestí hlavy. Následná léčba byla úspěšná. Bolest v důsledku infekce samozřejmě nezmizela úplně, teď ji však Edvard tlumí jinými léky s nižší schopností způsobit závislost.

Úsměv se mu vrátil, a dokonce o své závislosti na opioidech otevřeně hovoří. Chce zabránit ostatním seniorům spadnout do stejné pasti, do které se chytil on.

Jaké poučení plyne z Edvardova příběhu? Společnost často vnímá závislost jako problém vykořeněných dospívajících, kteří shánějí drogy na ulici nezákonným způsobem. Závislost však může mít mnoho podob a nevyhýbá se ani lidem vyššího věku. Začíná přitom nenápadně a první známky se dají snadno přehlédnout. Namístě je proto zvýšená pozornost vůči sobě i svým blízkým.

(mpr)

Zdroj: www.npr.org/sections/health-shots/2016/12/20/502470255/opioids-can-derail-the-lives-of-older-people-too

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také