Hrozby injekčního podávání drog

Každé „potěšení“ z drogy s sebou zároveň přináší také vážná zdravotní rizika. Největší nebezpečí hrozí při aplikaci drogy do žil. Vzniklá onemocnění bývají většinou závažná, ale vzhledem k tomu, že je užívání drog nelegální, tito lidé častokrát lékařskou pomoc vůbec nevyhledají. Co všechno jim přitom hrozí?

Hrozby injekčního podávání drog

Bludný kruh závislosti

Většina drogově závislých pociťuje nekontrolovatelné nutkání drogu znovu užít. Pokud se droga do těla nedostaví, vznikají známky abstinenčního syndromu. Vzhledem k sociálnímu vyloučení narkomanů přichází mnohdy i ztráta práce, bydlení a vztahů. Jedinci, kteří berou drogy, navíc podstupují další velká, a to nejen zdravotní rizika.

Poranění žil může být devastující

U opakovaného nitrožilního podání drogy je poškození žil prakticky nevyhnutelné. Je to způsobeno nejen špatnou technikou aplikace injekce, ale i tím, že droga působí agresivně na žilní stěnu a do rány je často zanesena infekce. Častým a velmi nebezpečným důsledkem braní drog je žilní trombóza, která pokud se neléčí, může vést až ke ztrátě končetiny.

Zjizvené tělo

V místě, kam se drogy opakovaně injekčně podávají, vznikají většinou výrazné a nevzhledné jizvy. Pokud máte podezření, že někdo z vašich blízkých či přátel bere drogy, všímejte si míst na jejich nedominantních rukou − u praváka najdete jizvy většinou na levé ruce, u leváka na pravé. U závislých jedinců mohou být poškozeny také podkolenní jamky, třísla nebo hřbety nohou.

Všechny modřiny se neskryjí

Dalším možným nežádoucím znamením vznikajícím na kůži závislých osob bývá tvorba podlitin. Proč vznikají? Protože při injekčním podání drogy dochází k porušení žilní stěny a k následnému výtoku krve do podkoží. Tento proces způsobuje vznik modřiny.

Nebezpečné bakterie i závažné infekce

Nelegální drogy se nevyrábějí ve sterilních podmínkách, a proto je narkoman vystaven vysokému riziku zanesení infekce, i kdyby měl poměrně dokonalou injekční techniku. Onemocnění se může u závislých projevit vznikem abscesu, což je dutina ve tkáni vyplněná hnisem, endokarditidy − zánětu vnitřní výstelky srdce, případně sepsí (otravou krve), což je celková reakce organismu na infekci. Narkomanům také hrozí, že se nakazí tetanem nebo otráví „klobásovým jedem” botulotoxinem, který produkuje bakterie Clostridium botulinum.

Dalším značným rizikem pro členy drogové komunity je možnost nákazy virem HIV. Riziko jeho přenosu tkví v opakovaném a sdíleném používání injekčních stříkaček mezi drogově závislými osobami anebo v rizikovém sexuálním chování. Časté je také nebezpečí onemocnění nevyléčitelnou žloutenkou typu C. Vakcína proti tomuto typu žloutenky zatím neexistuje a ve vážných případech může toto onemocnění skončit i smrtí.

Nebezpečné předávkování 

K předávkování dochází, když závislí jedinci užijí příliš vysokou dávku drogy v krátké době a organismus už nestačí přijatou látku odbourat. Riziková může být i kombinace drog s alkoholem nebo s léky na uklidnění – benzodiazepiny.

Další možná rizika

Všem uživatelům drog hrozí také vysoké riziko úmrtí na tuberkulózu nebo na nemoci spojené s kouřením a alkoholem. Těžko lze určit, která droga je nejhorší. Co lze však říci s jistotou, je, že nejškodlivější jsou látky v injekčním podání. Droga, která je do těla vpravena tímto způsobem, totiž výrazně zvyšuje riziko patologických stavů a předčasného úmrtí. Pokud potřebujete více informací, případně máte podezření, že máte ve svém okolí někoho drogově závislého, kontaktujte některou z drogových poraden.

(dzit)

Zdroje: https://drugabuse.com/dangers-of-drug-injection/

https://www.gponline.com/drug-misuse-risks-intravenous-drug-use/sexual-health/hiv/article/966970

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 5
Sdílení a tisk

Čtěte také