Nové rekreační drogy: nebezpečí unikající před zákonem

Na první pohled se tváří nevinně, ale zdání klame. Jejich revírem jsou diskotéky a kluby, jejich nepřítelem zákon. Mohou způsobit vážné poškození zdraví a silnou závislost. Takzvané legal highs neboli nové rekreační drogy pomalu, ale jistě chytají do svých spárů mnoho mladých lidí po celém světě.

Nové rekreační drogy: nebezpečí unikající před zákonem

Unikající zákonům

Rekreační drogy se v posledních letech těší stále větší oblibě mezi generací mladých lidí. Přibližně 40 % návštěvníků tanečních klubů účinky těchto nových omamných látek vyzkoušelo. Na rozdíl od extáze, pervitinu, či heroinu lákají na to, že jsou legální. Avšak v tomto případě platí, že legalita nezaručuje bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Pestrobarevné obaly, ve kterých se drogy často prodávají, tak skrývají obrovskou hrozbu.

Fenomén dnešní doby

  • Legal highs, klubové drogy neboli nové rekreační drogy, jsou skupinou nových látek připravovaných pomocí jednoduchých chemických reakcí.
  • Vyrábějí se v převážně v jihovýchodní Asii a v Číně, odkud se poté rozváží do Evropy a Spojených států amerických.
  • Jejich výroba je velmi jednoduchá, obvykle postačí několik základních chemických reakcí. Složením se podobají klasickým, zakázaným omamným látkám.
  • Tímto způsobem vzniká přibližně každé 2–3 měsíce nová droga, která se díky svému jedinečnému složení vymyká zákonům o omamných látkách. Zákonodárcům poté trvá nějakou dobu, než novou látku objeví, prokážou její nebezpečnost a zařadí ji na seznam zakázaných látek.
  • Mezitím se tyto látky mohou beztrestně prodávat po internetu a poté dovážet do tanečních klubů až k jejich uživatelům.
  • Situace je velmi závažná, jen za posledních 5 let vzniklo nejméně 348 nových „legálních“ drog!

Požitek na vlastní nebezpečí

Nic netušící návštěvníci klubů jsou tak vystaveni velkému riziku. Legální opojení může skončit nedobrovolnou návštěvou nemocnice nebo vznikem silné závislosti. Kromě toho nikdy nevíte, co všechno droga obsahuje.

  • Pokud budete rekreační drogy kombinovat s jinými omamnými látkami nebo alkoholem, můžete si způsobit závažné poškození zdraví, které může končit smrtí.
  • Mezi nejčastější vedlejší účinky patří naprostá ztráta zábran, ospalost, vybuzení až halucinace či bezvědomí a křeče.
  • Účinky nových drog jsou však velmi nepředvídatelné. Balení často obsahuje směs několika látek, mezi které můžou být přimíchány i nelegální drogy.

Nové rekreační drogy se pomalu vkrádají i do České republiky. V současnosti je dokonce prodává několik českých internetových obchodů, které je maskují jako soli do koupele, travní směsi, či hnojiva. Jejich užívání je však hazardování s lidským zdravím, které může vést k vzniku drogové závislosti.

(holi)

Zdroj: www.nhs.uk

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také