Síla magnetů – začne pomáhat při léčbě závislostí?

Řešení závislosti na návykových látkách se skládá zejména z kombinace abstinence a psychoterapie, případně se využívají substituce či lékařem předepsané léky. Proces odvykání se však musí často opakovat, než se dostaví kýžený úspěch. Může k němu dopomoci také působení magnetického pole?

Síla magnetů – začne pomáhat při léčbě závislostí?

Univerzální metoda 

Přestože vědci ještě neodhalili mechanismy vzniku závislosti zcela do detailů, ukazuje se, že v ní důležitou roli hrají části mozku označované jako centra odměny. Ty podle odborníků vykazují u závislých osob nápadně sníženou aktivitu. Jejich stimulace magnetickým polem se proto zdá být nadějnou a zároveň bezpečnou léčebnou metodou při terapii různých forem závislosti. Testováno je například využití magnetického pole u závislosti na:

  • alkoholu,
  • kokainu,
  • nikotinu.

Magnety, které již léčí

Magnetická stimulace určitých mozkových oblastí je již dnes s úspěchem využívána v psychiatrii, a to při terapii těžkých depresivních stavů. Jde o léčbu bezbolestnou a relativně bezpečnou. Magnetické pole snadno prostupuje lebkou a dalšími tkáněmi až k mozkovým buňkám, kde způsobí změny na elektrické i chemické úrovni.

Pouze z rukou odborníka

Bude-li síla magnetů v budoucnu uznávanou léčebnou metodou pomáhající zvládnout bažení po návykové látce, to ukáže až čas. Jisté však je, že provádět tuto metodu bude moci pouze zkušený odborník, který zároveň rozhodne, zda je pro daného závislého vhodná a bezpečná. Již nyní je proto třeba varovat před zázračnými přístroji, které deklarují vysokou úspěšnost za neméně vysokou cenu. Jejich účinnost je totiž obvykle možné srovnat pouze s účinností placeba.

(veri)

Zdroj: www.drugrehab.us

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 3
Sdílení a tisk

Čtěte také