Marihuana – lehká droga s těžkými riziky

Konopí je relativně rozšířenou drogou. Kromě lékařského využití přináší mnoha osobám možnost, jak se odreagovat a uvolnit. Výzkum za posledních 20 let však naznačuje, že o zcela bezpečnou a neškodnou látku se rozhodně nejedná.

Marihuana – lehká droga s těžkými riziky

Marihuana je droga známá především svými schopnostmi vyvolávat euforii a ovlivňovat chování. Někteří uživatelé ale těží i z její schopnosti mírnit křeče při vážných neurologických potížích.

Hlavní účinnou složkou konopí je tetrahydrocannabinol (THC). Ten je ale bohužel zodpovědný i za některé jeho nežádoucí účinky. Navíc při kouření této drogy se do těla dostávají i další škodlivé chemikálie, které při dlouhodobém užívání zvyšují každým rokem o 8 % riziko vzniku rakoviny plic.

Nebezpečí i pro okolí

Zmírnění úzkosti způsobené marihuanou je bohužel spojeno i se snížením koncentrace, což představuje riziko při řadě činností, například při řízení auta. Studie uvádějí, že možnost autonehody se u člověka pod vlivem konopí oproti běžnému člověku až zdvojnásobuje. Narůstá pak ještě více při současném popíjení alkoholu. Uživatelé tedy neohrožují jen sebe, ale mohou přivodit velmi vážná zranění až smrt i ostatním lidem ve svém okolí.

V těhotenství nekouřit

Při kouření marihuany vzniká mimo jiné oxid uhelnatý, který snižuje zásobování tkání kyslíkem. To může být jedním z důvodů, proč ženy, které v těhotenství konopí pravidelně konzumují, rodí zpravidla velmi malé děti. V dospívání, a to nejméně do věku 14 let, mají mnohdy děti, které byly marihuaně vystaveny ještě před narozením, potíže s učením. Jejich dosažené vzdělání tak bývá v průměru nižší než u ostatních dětí.

Potíže, které nejsou vidět

S užíváním marihuany se mohou projevit také různé psychické poruchy, které mohou být vyvolané nadměrnou stimulací mozkových receptorů THC. U některých lidí jsou však tyto problémy skryté a jejich přítomnost signalizuje pouze špatná nálada. Ve snaze zlepšit své duševní rozpoložení mnozí z nich sáhnou po lehké droze – to však působí zcela opačně, než dotyčný zamýšlel, a pouze to urychlí rozvinutí psychické nemoci.

(mir)

 

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/features/is-cannabis-dangerous-a-review-of-research-over-the-last-20-years-says-yes-9780679.html

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také