Jak vyzvednout a užívat substituční léčbu

Substituční léčba, pokud je správně dodržována, může znamenat nový začátek. Jak vypadají první kroky pacienta na cestě pro lék?

Jak vyzvednout a užívat substituční léčbu

Recept s modrým pruhem

Domácí substituční léčbu opiáty vám může předepsat pouze váš praktický lékař nebo psychiatr. Obdržíte speciální předpis s šikmým modrým pruhem, který upozorní lékárníka na to, že jde o vysoce účinnou omamnou nebo psychotropní látku – jejich předepisování a vydávání totiž podléhá přísné evidenci. Platnost receptu je ze zákona 14 dní. Protože jsou ale, zejména na počátku léčby, nutné časté kontroly u lékaře, pravděpodobně nedostanete léky předepsané na více než několik málo dní dopředu. Léčba není hrazena zdravotní pojišťovnou a pacient si ji platí sám.

Národní registr uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek

Při zahájení léčby vás váš lékař zaregistruje do Národního registru uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek. Tento registr je součástí národních zdravotních registrů (např. onkologický registr, registr kloubních náhrad). Účelem registrů je sledovat vývoj, příčiny a důsledky nejenom závažných onemocnění, a to včetně důsledků ekonomických, a jejich dopady do sociální sféry a ekonomiky sociálního systému, evidence a sledování pacientů, včetně zemřelých, s vybranými společensky závažnými nemocemi, sledování výskytu, vývoje, příčin a důsledků těchto nemocí a návaznosti další péče a evidence a sledování pacientů s úrazy a dále statistická a vědecká zpracování dat registrů, zaměřená zejména na analýzy zdravotního stavu obyvatel a kvalitu a využívání zdravotní péče s cílem zlepšovat zdraví populace.

Záznamy v registrech neobsahují:

Jak se lék užívá?

Tablety obsahující buprenorfin se rozpouští pod jazykem – účinná látka se přes dobře prokrvenou sliznici v ústní dutině vstřebá rovnou do krve. K rozpuštění dojde během 5 až 10 minut. Na nervové buňky v mozku, tzv. opioidní receptory, se buprenorfin váže pomaleji než např. heroin, maximum účinku nastává asi během 1,5 hodiny, nepřichází tedy „nájezd“ – silná vlna účinku ihned po užití. Pomalejší je i jeho odbourávání v těle, a proto se obvykle užívá jen jedna tableta každých 24 hodin. Vaše dávkování vám však sdělí lékař při předepisování. Mělo by být uvedeno i na receptu a při vyzvednutí opět zopakováno lékárníkem, který vám ho může napsat i na krabičku s lékem. Recept totiž v lékárně odevzdáte.

Čeho se vyvarovat

Důležité je tablety nepolykat – z trávicího traktu se buprenorfin téměř nevstřebává. Není v žádném případě určený ani k aplikaci do žíly – v takovém případě je lék buď neúčinný a zanedlouho nastanou abstinenční příznaky, nebo jeho nitrožilní podání může vyvolat vážné, až smrtelné zdravotní problémy. Kromě infekce to jsou například záněty či uzávěry cév, způsobené „zanášením“ krevního oběhu pevnými složkami tablety.

(luko)

Zdroje:
eagri.cz
www.prevcentrum.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také