Substituční léčba – jaké jsou její možnosti?

Boj se závislostí není nikdy snadný. Při odvykání některých návykových látek naštěstí existuje možnost využití substituční léčby. Jaká je její současná nabídka, dostupnost a cena?

Substituční léčba – jaké jsou její možnosti?

Substituční léčba je postavena na principu, že závislým jsou podávány látky, které mají účinek podobný droze, na které jsou závislí, nevyvolávají však tak silně závislost a bažení. Léčba může pomoci při odvykání, ideálně ji vždy doplňuje sociální terapie. U nás lze tímto způsobem podstoupit léčbu závislosti na nikotinu nebo opioidech.

Při odvykání kouření

Závislost kuřáků se neváže k samotným cigaretám, ale k nikotinu v nich obsaženém. V nízkých dávkách tělu škodí výrazně méně než při vdechování produktů vznikajících spalováním tabáku v cigaretách. Na trhu jsou volně prodejné náplasti, žvýkačky, pastilky a ústní sprej s obsahem nikotinu. Jedná se o volně prodejné přípravky, k dostání jsou v běžných lékárnách a jejich ceny se pohybují cca od 200 do 600 Kč za balení.

Čím nahradit heroin?

Existují dvě látky, které se užívají jako substituční léčba při závislosti na opioidech, např. na heroinu, metadon a buprenorfin. Oproti původní droze mají následující výhody:

  • Přípravek má dlouhý poločas rozpadu, působí tedy déle než heroin.
  • Podávají se v jiné podobě než injekční, při jejich užívání tedy nehrozí přenos infekčních nemocí prostřednictvím stříkačky.
  • Omezují bažení po droze a abstinenční příznaky.
  • Umožňují normální zapojení do společnosti.
  • Snižují riziko kriminality spojené s obstaráváním drogy.

Tato léčba je dostupná v síti léčebných a kontaktních zařízení úzce spolupracujících se specializovanými pracovišti pro substituční léčbu. Pokud závislý o léčbu projeví zájem, je zařazen do substitučního programu, v jehož rámci je léčba financována Ministerstvem zdravotnictví. Kapacita těchto programů je ale omezená.

U metadonu hrozí větší riziko předávkování než u buprenorfinu, proto musejí být závislí, kteří jsou jeho pomocí léčeni, mnohem více sledováni a látka je mnohem hůře dostupná. Zneužití buprenorfinu snižuje jeho kombinace s látkou naloxon, která při injekčním užití vyvolává u závislého nepříjemné pocity. Stejně jako metadon je i buprenorfin vázán na lékařský předpis.

(mir)

 

Zdroje:

http://www.health.gov.au/internet/publications/publishing.nsf/Content/drugtreat-pubs-methrev-toc~drugtreat-pubs-methrev-4

https://www.psychologytoday.com/us/blog/where-addiction-meets-your-brain/201404/buprenorphine-methadone-and-opiate-replacement-therap-1

 

 

 

 

 

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také